Çelik Tencere, Mutfak Eşyaları Nasıl Parlatılır?

26 Nisan 2017
9 kez görüntülendi

Mutfakta çelikten yapılan malzemeler elbette ki vazgeçilmezdir. Günümüzde her ne kadar teknolojik yüzeyli ürünler çıkmış olsa da, örneğin teflon, granit, porselen vb. ürünler de oldukça pratik olsalar da, çeliğin bazı kullanım gerekleri konusundaki yeri asla doldurulamaz. Hem dayanıklı hem ısıyı çok daha uzun süre muhafaza edebilir… Ancak bilir ki zamanla üzerinde bazı lekeler ve karartılar oluşur. Bu lekeler tabanında, dibinde çok daha göze çarpar. Yanlışlıkla bir yemeğin dibi tuttuğunda ya da çeliğiniz ateşle temas ettikçe bu lekelerin oluşmasından kaçınmak imkânsızdır. Bu sebeple çelik temizliği oldukça dikkat gerektirir. Özellikle tabandaki lekeleri ne kadar bekletirseniz o kadar yerleşirler ve çoğalırlar. Rutin olarak çeliklerinizi temizlemeli, hiç değilse lekelerin artmasını önleyerek işinizi azaltmalısınız.

Çelik tencere parlatma yöntemleri

Çelik tencerenizde az lekelenmeler varsa işiniz kolay demektir. Size bulaşık teli, deterjan ve sıcak su yeterli olacaktır ancak tencerenin dibi tuttuysa çelik tencerenize lekeyi iki parmak geçecek kadar kaynar su doldurun. Kaynar suyun içine bulaşık deterjanı dökün ve köpürtün. 2 saat kadar beklemeniz gerekiyor. Bu karışım kirlerin yumuşamasını sağlayarak işinizi kolaylaştıracak. Su soğuduktan sonra tel ile sürterek tencerenizin dibindeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Tencerenin altında ateş sebebi ile oluşan karaltılar içinse dış yüzey olduğundan bir miktar çamaşır suyu kullanmanız mümkün. Tencerenizin sığacağı bir kaba sıcak su ve biraz çamaşır suyu ekleyin. Tencerenizi kaba oturtup iki saat bekleyin. Ardından tel ile sürtün.

Dışı yanmış tencere nasıl temizlenir

Ancak sizin probleminiz lekeler değil de yalnızca matlaşan çelik yüzey ise, çelikleri tekrar parlatmak için karbonat ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Tek tek de kullanabileceğiniz bu iki madde ile çelikleri ovalamak parlamalarına yardımcı olur. Çelikten oluşan küçük eşyalarınız içinse zeytinyağı kullanabilirsiniz. Örneğin çatal bıçak gibi ürünleri zeytinyağı ile ovalarsanız hem lekeleri kaybolur hem de parlamaları sağlanır.

Kararmış Demlik Nasıl Temizlenir?

Çelik Tencere, Mutfak Eşyaları Nasıl Parlatılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık