12 Maddeyle Turizm Cenneti Olan Ülkemizde Dört Mevsim Tatil Yapabileceğinin Göstergesi

12 Maddeyle Turizm Cenneti Olan Ülkemizde Dört Mevsim Tatil Yapabileceğinin Göstergesi

12 Maddeyle Turizm Cenneti Olan Ülkemizde Dört Mevsim Tatil Yapabileceğinin Göstergesi

Türkiye turizm bakımından oldukça varlıklı bir ülkedir. Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu sonucu dört mevsim turizme konut sahipliği yapması, turizm açısından üstteki sıralarda yer almasına asistan olmaktadır. Dünya üzerindeki iki kıta da topraklarının bulunması, Doğu Akdeniz de bir yarımada ve üç tarafının denizlerle cepheli olması nedeniyle Türkiye turizm açısından epeyce tercih edilebilir bir ülkedir. Türkiye, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarıyla, Ege Deniz’i üzerinden Akdeniz’e oradan da okyanuslara bağlanmasıyla dört mevsim turizm cenneti olmayı hak etmektedir.

1. Tarihin içinden Türkiye

Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olmasıyla çoğu antik dönem yapıtlarını bünyesinde bulundurmaktadır. Ayasofya Camii, Yerebatan Sarayı, Topkapı Müzesi, Efsanevi Kız Kulesi, Kapalı Çarşı, Galata Kulesi gezebileceğiniz sayısız mekanlardan birkaçıdır. Eğer tarihi seviyorsanız Türkiye sizin için inanılmaz bir tercih olabilir.

2. Üşümek hiç bu dek şen olmamıştı

Türkiye yaz-kış üstünde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle dünyada 18. sırada yer almaktadır. Sızı-Bubi Dağı, Erzurum-Palandöken, Bursa-Uludağ, Antalya-Saklıkent, Bolu-Kartalkaya Türkiye’de kış turizmi için konaklayabileceğiniz çoğu seçenekten yalnızca birkaçıdır. Bembeyaz bir sabaha gözlerini aralamak isteyenler için Türkiye mükemmel bir tatil durağı olabilir.

3. Deniz, kum, güneş

Ülkenin özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde, yaz turizmi oldukça ileri seviyededir. Karadeniz kıyılarında sınırlı ölçüde yaz turizmi, yüksek yerlerde ise yayla turizmi gelişmiştir. Bu bölgelerde yeterli altyapılar hizmetleriyle birlikte çağdaş turizm tesisleri oluşturulmuştur. Yaz turizminin en yoğun olduğu tatil beldeleri arasında Antalya, Alanya, Marmaris, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Kaş gibi merkezler bulunmaktadır. Plato turizminin maksimum geliştiği yöreler arasında Trabzon, Giresun, Rize, Ilgaz, Bolu ve Abant yer almaktadır. Ben deniz olmadan tatilden anlamam diyenlerin Türkiye’deki bu olağanüstü yerlere uğramadan geçmesi büyük kayıp demektir.

4. Yazın müjdecisi İlkbahar

60 milyon sene önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca sene baştan başa yağmur ve rüzgar göre aşındırılmasıyla ortaya çıkan alan… Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. Kapadokya ’da baharın güzelliğini en iyi gözlemleyebileceğiniz aktivite balon turu yapmaktır. Balon turu için sabahleyin erken kalkmayı göze alın. Yoksa siz hemen şimdi masallar şehrine uğramadınız mı?

5. Hafif esintileriyle güz sakinliği

Kış öncesi hafif serin sonbahar aylarını kaçırmamak ve sonbahar tatilinin tadını bilmek gerek. Sonbaharın ılık günlerinde yazın gidilmesinden daha fazla keyif alacağınız, muhteşem güzellikte yerleri var Türkiye’nin… Bilhassa sonbahar mevsiminde iklimi, sakinliği ve güzelliğiyle ruhunuzu dinlendirecek olan yerleri sizin için araştırdık… İstanbul-Büyükada, Sakarya-Sapanca Gölü, Bolu-Abant Gölü Türkiye’de huzuru bulacağının tatil duraklarının birkaçıdır.

6. Baki maviliğe doğru

Göz herif Bodrum Kalesi, Halikarnas’ı, Antik Tiyatrosu, Barlar Sokağı, ölümsüz maviliğiyle sizleri kucaklıyor. Benzersiz güzelliklerle batmış Bodrum Yarımadası, gezilecek ve keşfedilecek o kadar fazla tarihi, doğal ve turistik güzelliklerle doymuş. Gece hayatına düşkün veya sakinliği seven cümbür cemaat için ayrı seçenekler sunan Türkiye’nin incisine uğramadan geçmeyin diyoruz…

7. Bembeyaz bir rüyaya uyanmak isteyenler için

Kartalkaya, Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları’nda bir kayak merkezidir. Kayak, kızak ve snowboard kiralama hizmetiyle Kartalkaya müşterilerine sınırsız eğlenme fırsatı sunuyor. Kayak sezonu Aralık – Nisan’dır. Görüş sadece çam ağaçlarıyla sınırlı değildir. Bolu dağlar ve Köroğlu dağları rahatlıkla görülebilir. Eteklerinde yaylalar bulunmaktadır. Yazın, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

8. Yemyeşil doğanın sizi kucaklamasına izin verin

Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder 1987 yılında turizm merkezi bildiri edilmiştir. 

Ayder Yaylası, bin bir renkteki ağaçları, buzul gölleri, renkli insanları, tarihi köprüleriyle benzersiz bir güzelliktir. Tepeleri sis bulutları içinde kalan, Fırtına Vadisi’ni çevreleyen orman nefesinizi kesiyor. Karşınıza çıkacak birincil taş köprü, Timisvat Osmanlı Taşkemer Köprüsü. Derhal yanına ise alabalık tesisleri bulunuyor. Doğayı sevenler için fantastik bir seçim olan Ayder Yaylası’na yolu düşen herkesin uğramasını öneriyoruz.

9. Tarih severler buraya

Efes, Anadolu’nun batı kıyısında, bugünkü İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Herzamanki Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biridir. 1994’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Efes, 2016’te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi. Efes, tarihi boyunca çoğu kez yer değiştirdiğinden kalıntıları yaklaşık 8 kilometrelik geniş bir alana yayılır. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar, Serapis Tapınağı gezeceğiniz tarihi yerlerden yalnızca birkaçıdır. Tarihin o tozlu yollarına kendinizi bırakın…

10. Mavinin huzur veren tonları

Selimiye, Muğla ilinin Marmaris ilçesine emrindeki, ilçe merkezine takriben 35 km uzaklıkta deniz kıyısındadır. Türkiye’nin önde gelen yat limanlarından Sığliman koyu da Selimiye’de bulunmaktadır. En güzel tarafı da sakin ve sessiz olmasıdır. Çok şık bir tesisin yanına yer alan yıllanmış balıkçı evinde hala sağlıklı ve geleneksel giyimli bayan ve erkekler sizinle birlikte. Kimileri topladığı kekikleri size satmak için bekliyor. Bu sevimli köye yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

11. Türk ve Yunan Kültürleriyle Ayvalık

Hem Yunan geleneğini sürdüren ayrıca de Türk adetlerinden vazgeçmeyen Ayvalık herkesin hayat bulduğu yerlerden biri. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan 4. büyük adasıdır. Konumu gereği Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişme noktasında yer alan bir adadır. Adada fazla sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi ’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindedir. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzellikleri seyre değerinde. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, ünlü Papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.

12. Güneydoğu’nun saklı cenneti Halfeti

Halfeti ilçesinin yüzde 80’i Birecik Barajı”nın yapımı ve evlerin su aşağı kalmasıyla birlikte, 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni mesken merkezine taşındı. Taş mimarisiyle yapılmış evlerin ve camilerin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içerisinde doğal güzelliğiyle uyarı çekiyor. Fırat Nehri”nin aşağı kalan taş mimarisiyle “Gizli cennet ve “Kayıp kent” olarak da anılmaya başlanan Halfeti”de, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir belde haline geldi.

12 Maddeyle Turizm Cenneti Olan Ülkemizde Dört Mevsim Tatil Yapabileceğinin Göstergesi www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)