1. Ana Sayfa
  2. Doğal Yaşam
  3. Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nasıl Tüketilir, Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Hint safranı olarak bilinen Zerdeçal bulunduğundan bu yana baharatlar içindeki yerini önemli bir şekilde korumaktadır. Zerdeçal uzak doğuda pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ağırlıklı olmak üzere Hint yemeklerinde kullanılmasıyla bilinir. Aktarlarda ve semt pazarlarında satılan zerdeçal toz halinde tüketilir. Zerdeçal saf haliyle zencefile benzer ve bu familyadan gelir. İçeriğinde aktif miktarda curcumin bulundurur. Curcumin yüksek oranda C ve E vitamini içerir. Curcumin aynı zamanda manganez ve demir elementleri açısından zengin özellikler taşır. Curcuminin diğer özelliklerinden biri de uyku giderici ve depresyon önleyici olmasıdır. Curcumin insan vücudundaki kasların daha geç yorulmasını sağlar, sportif çalışmalara yardımcı olur.

Kansere karşı etkili bir baharat

Zerdeçalın belli başlı özeliklerinden biri de iltihapları yok edici özelliğe sahip olmasıdır. Yüksek oranda antioksidan taşıyan zerdeçalın kronik iltihaplanmalarda önemli rol oynadığı bilimsel araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır. İnsan DNA’sına zarar veren ve kansere önemli ölçülerde sebep olan mikroplara karşı hücrelerin korunmasına destek olucu etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçal özellikle kış mevsiminde ve mevsim geçişlerinde metabolizmayı güçlendirici özelliklere sahiptir. İçindeki curcumin maddesiyle vücuttaki fazla yağ yakımına yardımcı etkiler gösteren safranın akışına destek verir. Bu nedenle sindirim sistemi bozuklukları ve hazım problemlerine karşı çok etkili bir baharattır. Özellikle yemek sonralarında kullanılması tavsiye edilmektedir.

İdrar söktürücü, şişkinlik indirici

Zerdeçal karın ağrılarını hafifletmede en tesirli doğal ilaçlardan biridir. Ödem düşürücü etkilere sahiptir. Mükemmel bir idrar söktürücüdür. Karın şişliği rahtsızlığı olan kimselerde şişkinliği indiricidir. Doğal karaciğer detoksu açısından etkili bir bitkidir. Kan şekerini düzenler. Kolesterolü azaltıcı etkisi bulunur.

Sebze ve et yemeklerinde ideal reklendirici

Zerdeçal bütün bu özelliklere sahip olmasının yanı sıra yemeklerde de kullanılmaktadır. Özellikler et yemeklerine en çok yakışan bir baharat olma özelliğini taşır. Sebze yemeklerinde bu yemekleri renklendirme açısından tercih edilen baharatların başında gelmektedir. Zerdeçal yemeklerin dışında çay olarak da içilmektedir. Limon, bal, kırmızıbiberle harmanlandığında kalorisi düşük, metabolizmayı hızlandırıcı etkili zerdeçal çayı keyif saatlerinde ideal bir içecektir. 1 çay kaşığı zerdeçal tam 7 kalori içerir. Dünyaca yapılan araştırmalar sonucunda zerdeçalın Alzheimer ve beyin hastalıkları için son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Her gün taze zerdeçal tüketmek isteyenler için kullanım miktarı 8-9 gramdır.

Yorum Yap

Yorum Yap