Anasayfa / Doğal Yaşam / Ylang Ylang Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Ylang Ylang Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Güneydoğu Asya’da yetişen cananga odorata adlı bir ağaçtan üretilen bir yağdır ylang ylang yağı. Bu güzel kokulu ağacın çiçeklerinden damıtılarak elde edilmektedir ve kullanım alanı oldukça geniştir. Adeta bir görsel şölen sunan bu ağacın çiçekleri kendine has büyüleyici kokusundan ötürü esas yapımında oldukça ünlü salmıştır. Afrodizyak etkisi en bilinen özelliği olsa da ylang ylang yağı stres kaynaklı problemlere sonuçlar getirmekte ve birçok bitkisel ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Stres kaynaklı problemlerden bahsetmek gerekirse özellikle anti depresan özelliği göstermesi sebebiyle kaygı, uyku düzensizliği, gerginlik, depresyon gibi durumlar üzerinde olumlu etkiler göstermiş ve azalmasını sağlamıştır. Sinir hücrelerine sağladığı yarar kadar cilt ve saç bakımında da ylang ylang yağı kullanılmaktadır. Benzerleri gibi ylang ylang yağı da ciltteki aşırı sebumu dengelemektedir. Bu sayede akne problemi veya yağlı cilt probleminden muzdarip kişiler için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Artı olarak birde çok hoş bir koku bırakmaktadır.

  • Ylang ylang yağının diğer faydaları;

  • Saç derisi harekete geçirerek dolaşımı artırır ve bu sayede saçın daha hızlı uzamasını tetikler.
  • Kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarında tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
  • Greyfurt yağı, sandal ağacı ve bergamot ile oldukça uyum sağlayan ylang ylang yağı ayrıyeten masaj yağı ve banyo yağı olarak da kullanılabilir. 6-7 damlası su dolu küvete damlatılıp küvette bekleyerek en güzel sonucu alabilirsiniz.
  • Adet dönemi sıkıntılarına ve ağrılarına iyi gelir. Bunun için kaynayan suya birkaç damla damlatılıp buharı soluyabilir ve ağrılarınızın üzerine bir iki damla damlatıp masaj yapabilirsiniz.
  • Ciltteki kırışık oluşumunu geciktirir. Bunun için evde yaptığınız doğal maskelerin içine birkaç damla ekleyerek daha nemli, parlak ve canlı bir cilde de sahip olabilirsiniz.
  • Bazı araştırmalar sonucu epilepsi krizlerinden önce ylang ylang yağının koklatılması atakların kontrol atına alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Unutulmamalıdır ki diğer bütün yağlarda veya bitkisel ürünlerde olması gerektiği gibi kullanıma başlamadan önce test edilmelidir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Ylang Ylang Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? Melek Hanım Farkıyla.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir