Anasayfa / Doğal Yaşam / Yaban Mersini Çayı Faydaları, Hazırlanışı, Nasıl Tüketilir, Neye iyi Gelir?

Yaban Mersini Çayı Faydaları, Hazırlanışı, Nasıl Tüketilir, Neye iyi Gelir?

Yaban mersininin faydaları ve zararları nelerdir?

Yaban mersini çok uzun yıllardan beri yiyecek olarak kullanılmaktadır. Kalp hastalıkları ve diyabet olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda hastalıkların oluşmasını öncelemektedir. Ilıman iklimlerin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen üzümsü bir meyvedir. Meyve haliyle tercih edilebileceği gibi kurusu, çayı, püresi de bulunmaktadır. İçerisinde A ve C vitaminlerinin yanı sıra yararlı şekerler, organik asitler de bulunmaktadır.

Antioksidan özelliği en yüksek olan meyvelerden birisi olan yaban mersini hücre yenilemesini desteklemesiyle yaşlanma etkilerini de geciktirmektedir. İdrar yolunda meydana gelen yanma gibi iltihaplı komplikasyonları iyileştirmek için kullanılır. Göz hastalıklarının yaşanma olasılığını düşürür böylece görme bozuklukları, kuruluk, enfeksiyon gibi durumların oluşumunu azaltır. Beyin sağlığının da korunmasında etkili olan yaban mersini içindeki A,B,C ve E vitaminleri ve çinko, sodyum, potasyum, bakır, fosfor, selenyum, magnezyum sayesinde zihinsel bozuklukları iyileştirebilir. Merkezi sinir sisteminin sağlığına katkıda bulunur. Alzheimer gibi hastalıkları da tedavi edebilir. Aynı zamanda kansere yakalanma riskini de azaltan yaban mersini stres oluşumunu düşürür böylece stres kaynaklı hastalıkların oluşumunu da düşürür.

Bütün bunların yanında tansiyonu düşürücü özelliği olan, boğaz ağrılarına iyi gelen yaban mersini çayını hazırlamak için hem yapraklarda hem de meyvelerden yararlanabilirsiniz. Ölçü bire birdir. Yani bir fincan için 1 yemek kaşığı yaprak ve meyve karışımı yeterlidir. Kaynamış suda 10 dakika beklemesi yeterli olacaktır. Biraz acımsı tadı olan bu çayı günde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Ne kadar yararlı olursa olsun hiçbir şeyin aşırısına kaçmamak gereklidir.

Yaban mersini çayının yan etkilerinden de bahsedecek olursak eğer, tespit edilmiş net bir yan etkili olmamakla beraber aşırı kilo kaybına neden olabilmekte, kas spazmlarına neden olabilmekte, hatta ölüme bile neden olduğu söylenmektedir. Bunun yanı sıra adet sırasında kanamaları artırabilir, kan kaybını artırabilir.

İlginizi Çekebilir

adet-sokturucu-ilaclar-yiyecekler-ve-bitki-caylari

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda  bazen organik sebeplerden; tiroit hastalıkları, yetersiz beslenme, obezite  bazen de psikolojik sebeplerden dolayı; stres  ve uykusuzluk, adette …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir