Anasayfa / Doğal Yaşam / Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

İçinde cilt için vazgeçilmez besin maddeleri taşır. Hem ucuzdur, hem çok kolay ulaşılır. Cilde yapılacak maskelerin hazırlanması da çok kolaydır. Kozmetik ürünlerin bir çoğunun ana maddesinin salatalık olduğu bilinir. Doğal olarak evde hazırladığımız kürler ise kimyasal maddelerden bizleri koruyacak. Daha iyi sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Yalnız kullandığımız ürünlerin doğal olmasına, kullanımı sırasında iyice temizlendiğine emin olmalıyız. Salatalığı kabukları ile beraber ince ince kesip yüzümüze koyup 30 dakika bekletmemiz yeterli olacaktır. Dilimler ne kadar ince olursa yüzümüze koyduğumuzda salatalığın altında kalan boşluk o kadar az olacaktır. Salatalığın içindeki A vitamini yeni cilt hücreleri yapımını arttırır. B1 vitamini, Anti-aging etkisi yaparak yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini sağlar. Ciltteki kuruluk ve kaşıntının önüne geçer, egzama ve iltihaplı cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Salatalık maskesi ne sıklıkla yapılır

Kolojen üretiminde kullanılan c vitamini serbest radikallere karşı cildi korur. C vitamini de stresi önleyerek cildin yaşlanmasını geciktirir. İçindeki biotin ciltte oluşan mantara karşı tedavi edici mahiyettedir. Salatalıktaki potasyum cildi  derinlemesine nemlendirdiği için parlak, ışıl ışıl ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bir salatalık ile bir iki kaşık doğal yoğurdu  blenderdan geçirerek hazırladığımız karışımı yüzümüzde 15-20 dakika bekletmemiz. Cildimizin nemlenmesi için yetecektir. Hem de bu maske her cild tipi için de kullanılabilir. Yüzümüzde yeni hücrelerin oluşmasını cildimizin yenilenmesini istiyorsak salatalığı blenderdan geçirdikten sonra içine aloevera ekleyip yüzümüze bu şekilde uygulayabiliriz. Bu maske kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yalnız bu maskelerde dikkat etmemiz gereken şey, düzenli olarak yapmaya devam etmemiz. Bir defa denedim olmadı diye bırakmamamızdır.

Salatalık maskesi göz altı morlukları

Cildimize peeling yapmak hem de beslemek istiyorsak şöyle bir maskeyi denebiliriz; 1 salatalığı kabuğunu soymadan rondodan geçirelim, bu karışımın içine 1 yemek kaşığı süt, 2 tatlı kaşığı esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp, hazırladığımız karışımı parmak ucumuzla dairesel hareketler yaparak yüzümüze yedirelim.10-15 dakika boyunca yapacağımız bu masaj işlemi peeling yerine geçecektir. Cilt gözeneklerini temizlemek istiyorsak salatalığın içine yulaf ezmesi ve bal karıştırmalıyız. Yulafı rondada çırpmalı toz haline getirmeliyiz. Sivilcelerden kesin kurtulmak için iki haftada bir bu maskeyi kullanmalıyız. Püre haline getirdiğimiz salatalıklara birkaç damla limon suyu sıkarsak ve pamukla yüzümüze uygulayıp 15 dakika kurumasını bekler sonra durularsak cilt lekelerimizin kaybolduğunu göreceğiz. Cildimizin sıkılaşmasını daha gergin görünmesini istiyorsak salatalık püresi ve yumurta akı karışımını maske olarak uygulayabiliriz.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir