Panik Atak Rahatsızlığına Ciğer Otunun Faydaları

Ciğer otu oldukça yumuşak, hafif tüylü, lif oranı düşük lezzetli bir bitkidir. Çiğ olarak salatalarda tüketileceği gibi pişirilerek de yemek ve çaylarda tüketilebilir.

Ciğer otu eski tarihlerde kanamayı durdurucu özelliğiyle birçok kanamalı hastalıklarda tedavi amacı ile kullanılmıştır. Vücut yağlanmasına karşı içerdiği asitlerle olumlu etkiler yapmaktadır. Balgam söktürücü özelliğinin yanında ciğer otu panik atak olan insanları sakinleştirmektedir.Ciğer otukronikleşmiş bronşit hastalığına ve göğüs ağrılarına iyi gelmektedir. Sürekli öksürük vakalarına kesin çözüm olarak kullanılan ciğer otu çiçekleri de idrar ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Ciğer otu sıcak su ile karıştırılarak bir süre beklenir ve içirilirse her yaştan ishale yakalanan hastaların içirilmesiyle ishal ve kabızlık sorunlarını çözmektedir.

Ağır killi topraklarda, orta derecede sıcaklıkta rahatlıkla yetişen ciğer otu, gölgeli ortamlarda, güneş ışınlarının olmadığı nemli noktalarda yetişmektedir. Ciğer otu çak az lifli yapısıyla aşırı kaynatılmasıyla özelliklerini kaybedeceği için hastalıklara hiçbir faydası olmayacaktır. Bu yüzden ciğer otunu hafif sıcak suda bir miktar bekletip tüketmek oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir