Organik ile sıradan besinlerin farkı!

20 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

Hayatımızda daha artı organik ürünlere yer vermeye başlasak da, fiilen içeriği hakkında o kadar bilgimiz olduğu söylenemez. İşte neden organik et ve süt tüketmemiz gerektiğini anlatan bir araştırma.

Organik sözü, kimyasal ilaçların artık mahsul yetiştirmede vazgeçilmez olmasından sonradan hayatımıza girmiş olsa da, son 10 yıldır market raflarında ve pazarlarda giderek daha pozitif organik mahsul görüyoruz ve tüketmeye çalışıyoruz. Oysa organik ile olağan imal besinlerin içeriği hakkında yeterince bilgimiz olduğu söylenemez. Bu konu üzerine de yapılmış yüzlerce araştırma bulunuyor.
Hayvansal gıdalarda organik ve normal üretim üzerine, daha önce üretilmiş 200 ’den fazla egzersiz gözden geçirilerek yeni araştırma bulgularına ulaşıldı.

İngiltere ’deki Newcastle Üniversitesi ’nde yapılan araştırmanın sorumlusu Carlo Leifert, insanların organik sütü ve eti üç esas sebepten dolayı tükettiğini söylüyor: Dinç hayvanlardan elde ediliyor olmaları, organik tarımın çevreye olan olumlu etkileri ve bu gıdalardan elde edilebilecek olası sıhhat faydaları. Ancak Leifert, bu insanlarının çoğunun tükettikleri ürünlerin gıda kalitesi hakkında data sahibi olmadığını belirtiyor. böylece de bu nesil araştırmalara gereklilik duyuluyor.
Bu geniş detaylı araştırmada, süt ürünleri üstüne yapılmış ve benzer alanda çalışan bilim insanlarının incelemesinden geçmiş 170 araştırma ile öbür et ürünleri üstünde yapılmış 67 araştırma bitmiş gözden geçirildi. Çalışmanın sonucu iki öbür makale olarak British Journal of Nutrition ‘da yayımlandı.

Araştırma sonuçlarına kadar; organik etler, normal etlere göre sıradan yüzde 47 daha artı omega-3 yağ asitleri içeriyorlar. Organik sütlerde ise, normal sütlere kadar yüzde 56 daha artı omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Organik ürünler daha pozitif omega-3 içerseler de daha fazla yağ içermiyorlar. Araştırmaya tarafından, bu fark hayvanların yetiştirilme şeklinden kaynaklanıyor. Diğer yandan organik sütün içeriğindeki yağlar da daha sağlıklı olarak değerlendiriliyor. bununla birlikte organik et ve süt ürünlerinde yüksek miktarda E vitamini ve karatenoid de bulunuyor.

Araştırmanın bir öteki sonucuna tarafından de organik süt ve et ürünleri, sıradan üretim süt ve ete kadar yüzde 74 daha eksik iyot içeriyor.
Araştırmada yer almayan University of Reading ’de beslenme değerleri üzerine profesör olan Ian Givens ’in belirttiğine kadar, süt iyot açısında kayda değer bir kaynak. İyot bilhassa çocuk gelişiminde tartı taşıyor. Bu yüzden süt, gebe kadınlar için yeniden temel iyot kaynağı.

Organik sözü, kimyasal ilaçların bundan böyle mahsul yetiştirmede vazgeçilmez olmasından daha sonra hayatımıza girmiş olsa da, son 10 yıldır market raflarında ve pazarlarda gitgide artarak daha fazla organik mahsul görüyoruz ve tüketmeye çalışıyoruz. Ama organik ile adi üretim besinlerin içeriği hakkında yeterince bilgimiz olduğu söylenemez. Bu konu üzerine de üretilmiş yüzlerce araştırma bulunuyor.
Hayvansal gıdalarda organik ve sıradan üretim üzerine, daha önce üretilmiş 200 ’den artı egzersiz gözden geçirilerek yeni araştırma bulgularına ulaşıldı.

15

İngiltere ’deki Newcastle Üniversitesi ’nde yapılan araştırmanın sorumlusu Carlo Leifert, insanların organik sütü ve eti üç temel sebepten dolayı tükettiğini söylüyor: Sağlıklı hayvanlardan elde ediliyor olmaları, organik tarımın çevreye olan olumlu etkileri ve bu gıdalardan elde edilebilecek mümkün afiyet faydaları. Ancak Leifert, bu insanlarının çoğunun tükettikleri ürünlerin besin kalitesi hakkında veri sahibi olmadığını belirtiyor. böylece de bu cins araştırmalara gereklilik duyuluyor.
Bu geniş kapsamlı araştırmada, süt ürünleri üstüne yapılmış ve benzer alanda çalışan bilim insanlarının incelemesinden geçmiş 170 araştırma ile ayrı et ürünleri üzerinde üretilmiş 67 araştırma tekrar gözden geçirildi. Çalışmanın sonucu iki ayrı makale olarak British Journal of Nutrition ‘da yayımlandı.

25

Araştırma sonuçlarına kadar; organik etler, alışılagelmiş etlere tarafından ortalama yüzde 47 daha artı omega-3 yağ asitleri içeriyorlar. Organik sütlerde ise, adi sütlere göre yüzde 56 daha fazla omega-3 yağ asitleri bulunuyor. Organik ürünler daha fazla omega-3 içerseler de daha fazla yağ içermiyorlar. Araştırmaya göre, bu ayrım hayvanların yetiştirilme şeklinden kaynaklanıyor. Diğer yandan organik sütün içeriğindeki yağlar da daha dinç olarak değerlendiriliyor. bununla beraber organik et ve süt ürünlerinde yüksek miktarda E vitamini ve karatenoid de bulunuyor.

35

Araştırmanın bir diğer sonucuna tarafından de organik süt ve et ürünleri, sıradan üretim süt ve ete tarafından yüzde 74 daha az iyot içeriyor.
Araştırmada yer almayan University of Reading ’de beslenme değerleri üzerine profesör olan Ian Givens ’in belirttiğine tarafından, süt iyot açısında kayda değer bir kaynak. İyot özellikle çocuk gelişiminde siklet taşıyor. Bu yüzden süt, hamile kadınlar için yine temel iyot kaynağı.

45 Organik ile basmakalıp besinlerin farkı! www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık