Anasayfa / Doğal Yaşam / Maden Suyu Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Maden Suyu Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’den daha az olmayan sulara verilen isimdir. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Dr. Fevzi Özgönül, “Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur” dedi.

Maden suyu ile soda arasındaki küçük farktan alıntılar ile bahsettikten sonra içtiğimiz şeyin soda değil de maden suyu olduğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Sülfat ve bikarbonat iyonları içermesi sebebiyle mide ve bağırsağı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi gereken maden suyu terlemeyle kaybedilen tuz miktarını dengelemek için tercih edilebilir. Ancak hiçbir besinin veya içeceğin fazlasının yararlı olmadığı hatta zara verebileceğini düşünürsek eğer maden suyunu da günde 1 litreden fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Yemek sırasında ve yemek sonrasında tercih edilebilecek olan maden suyu besinlerin emilimini kolaylaştırırken yemekle veya sonrasında tercih edilecek soda hazmı kolaylaştırmaya çalışırken daha da fazla bozabilir çünkü mide ve sindirim dengesinin bozulmasına neden olabilir. Eğer tansiyon problemine sahip değilseniz maden suyu tüketmenizde bir zarar olmayacaktır. Ama daha öncede bahsettiğimiz gibi birincisi soda değil maden suyu tercih etmek, ikincisi tükettiğimiz miktara dikkat etmek.

İçerisinde bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum barındıran maden suyunu satın alırken mutlaka içeriğine göz atmalıyız aksi takdirde zaten içilebilir herhangi bir suyun içine sadece karbondioksit eklenmiş ‘soda’yı içiyor olabilir. Mineral ve vitamin almaya çalışırken bir anda su ve karbondioksit tüketmiş oluruz. Günlük kalsiyum gereksiniminin bir kısmını karşılamada oldukça yararı vardır. Öte yandan hamilelikte ve yaşlılıktaki mineral ihtiyaçlarını, cilt için gerekli olan su ve mineral ihtiyacını, fazla mide asidinin atılmasını da sağlar.

Gelelim asıl konumuz olan zayıflamaya etkisi olup olmadığına. Maden suyu tüketmek doğrudan kilo verdirici bir seçenek değildir. Bildiğiniz gibi kilo vermek için günlük aldığımız kalori miktarına dikkat etmeli ve egzersiz yapmalıyız. Bunun yanı sıra kilo verirken bir diğer en önemli yardımcımız su içmektir. İşte maden suyu tüketmek bu aşamada işinize yarayacaktır. Su içme alışkanlığı olamayanlar için oldukça iyi bir çözüm olan maden suyu hem kalori yakmanıza yardımcı olacak hem de sindirim sistemine yardımcı olarak mideyi rahatlatır.

İlginizi Çekebilir

adet-sokturucu-ilaclar-yiyecekler-ve-bitki-caylari

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda  bazen organik sebeplerden; tiroit hastalıkları, yetersiz beslenme, obezite  bazen de psikolojik sebeplerden dolayı; stres  ve uykusuzluk, adette …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir