1. Ana Sayfa
  2. Doğal Yaşam
  3. Kudret Narı Faydaları, Şekeri Düşürür Mü?

Kudret Narı Faydaları, Şekeri Düşürür Mü?

Kudret Narı Faydaları, Şekeri Düşürür Mü?

Gün geçtikçe Kudret Narı ile ilgili önemli araştırmalar yapılıyor. Incelemeler kudret narı meyvelerinin ülser ve yaralarda etkinliği bulunduğunu ortaya koyuyor. Buna karşılık kan şekerinin düşürülmesindeki katkısı tartışmalı konular arasında.

Kültürümüzde de kullanımı yaygın olan Kudret narıın bilimsel adı ile Momordica charantia, kabakgiller (Cucurbitaceae) ailesinden, tropik ve subtropik iklimlerde yetişen ve sebze olarak da yararlanılan bir bitki. Vatanı Afrika olmasına karşılık, birçok tropik ve subtropik iklimlerde ve gitgide artarak gelişen talep nedeniyle ülkemizde de yetiştiriliyor. Aslında bitkiyle başlangıçta çocukluğumda tanışmıştım. Annem mutlaka ameliyat olması önerilen mide ülserini iyileştirebilmek için komşuların önerisi üstüne kudret narı kullanmaya karar vermişti. Haziran ayında o süre ikamet ettiğimiz Ankara ’dan İstanbul ’a gitgide artarak Mısır Çarşısında salça konserve kutusundan yapılmış saksı içerisinde yetiştirilmiş şekilde satılan meyveli kudret narı bitkisini almıştık. Bitkinin üzerindeki meyve adetine göre fiyatlandırılıyordu. Ankara ’ya dönünce annem meyveleri çekirdekleri ile parçalayarak bir şişenin içerisine koyup üzerine sızma zeytinyağı ek ederek balkondaki tel dolapta bir ay bekletmişti.  Her sabah aç karnına o yağlı özütten içerek ülserini iyileştirmişti. sonradan analist olunca deney hayvanları üstünde yürüttüğümüz araştırmalar ile ülseri tedavi edici ve ülsere yol açan bakteri olan Helikobakter üzerinde etkisini bilimsel olarak da kanıtlamıştık.

Kullanımı Epeyce Yaygın

Ondokuzmayıs Üniversitesi ’nden araştırıcılar geçen yıl yayımlanan çalışmalarında yağlı özütünün bere iyileşmesindeki etkinliğini deneyde kullanılan olarak ortaya koydular; yangı oluşumunu baskıladığı ve yaranın hızla kapanmasını sağladığını gözlemlediler. Malezyalı araştırıcılar da kudret narından hazırlanan merhemin diyabetik yaraların tedavisine olumlu katkılarını tespit etmiş. Kudret narının dünyada genellikle bilinen etkisi ise bizdekinden daha ayrı; bilhassa şeker hastalarında kan şekerini çökertmek amacıyla yaygın şekilde uygulanıyor. Ayrıca bağırsak yumuşatıcı (laksatif), soğuk algınlığında virüs ve bakterilere karşı etkili, kan lipit seviyesini düzenleyici,  kurt düşürücü gibi etkileri bulunduğu bildiriliyor. Kan şekerini düşürücü etkisini ve etki şeklini açıklamaya yönelik olarak deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda etkisi ortaya konulmasına karşılık, halk müziği üstünde yürütülen klinik araştırmalarda şeker hastalarında kan şekeri kontrolündeki etkisi net bir şekilde ortaya konulamamış. Özellikle yürütülen klinik çalışmalarda denek tasarımın yetersiz olması nedeniyle bu çalışmalarda elde edilen ayrı bulgular etkinliğin yorumlanmasında yetersiz kalıyor. Bu çalışmaları incelediğimde genellikle elde edindiğim izlenim şu şekilde;

Şeker İlaçlarına Kadar (metformin) Etkisi Yarı-Yarıya Daha Cılız.

-Etkinliği yüksek miktarlarda (günde 2 gram bazı çalışmalarda ise 5 gram) ve uzun süreli (asgari 4 hafta) uygulandığında artabiliyor.

-Şeker ilaçları (glibenklamid, metformin) ile birlikte uygulandığında ilacın etkisini kuvvetlendirebiliyor.

-Şeker hastası olmayan kişilerde kan şekerini düşürerek hipoglisemi şokuna yol açma tehlikesi yok.

Son yıllarda kudret narı meyvelerinin kan şekeri üzerindeki etkinliğinin aktüel popüler kavramlar olan metabolik sendrom, insülin direnci  veya  şişmanlık tedavisinde ne derecede yardımsever olabileceğine karşın yorumlar dikkati çekiyor. Ama bu yorumlarda etkili olup olamayacağı konusunda net bir sonuca varılamamış.

sonuç olarak, kudret narı, ülkemizin yerli bir bitkisi olmamasına karşılık halk müziği aralarında bağırsak rahatsızlıkları, ülser ve yaraların tedavisinde etkinliği ile tanınmaktadır. Yürütülen bilimsel çalışmalar da ülkemizdeki bu uygulamaların etkinliğini ortaya koymaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap