Anasayfa / Doğal Yaşam / Kepeğe Karşı Doğal Çözüm, Ne iyi Gelir, Nasıl Temizlenir?

Kepeğe Karşı Doğal Çözüm, Ne iyi Gelir, Nasıl Temizlenir?

Kepek İçin Doğal Çözümler

Kepek birçok insanın hayatını etkileyen bir deri sorunudur. Saç kuruluğundan kaynaklı beyaz derilerin saçlarda görünmesinden kaynaklanır. Saçlar kuruluğundan kaynaklı yaşanan bir sorundur. Bazı zamanlarda dönemsel olurken bazı durumlarda kullanılan ürünlerden kaynaklı bir ortaya çıkabilir. Mevsim değişikliklerinde, saçların aşırı sıcak suya maruz kalmasından, saç derisinin mikrop kapmasından vs. kepek meydana gelebilir. Kepek şampuanları piyasada oldukça fazla bulunabileceği gibi asıl yapılması gereken çözümün doğal yöntemlerde aranmasıdır.

Saçları bakımını yaparken saçların hassas olduğunu bilmek gereklidir. Bunun için saçları sıcağa maruz bırakmamak gerek, yağlar ile bakım yapmak gerek, doğal sabunlar ile saçları yıkamak gerek, sülfatsız şampuanlar ve saç bakım kremleri kullanmak gerek. Kepekten kurtulmak hiç de zor değildir.

Kepeğe çözüm yolları

İlk olarak limon suyu kullanımı önemlidir. Limon suyu kullanımı kepek için önemli olduğu kadar saç derisi içinde oldukça önemlidir. Bu saç diplerindeki fazla yağında gitmesini sağlar. Bunun yanı sıra aloevera yağı kullanımı da çok yararlıdır. 10 dakika saç derisinde durması saçları hem yumuşatır ve saç diplerini güçlendirir. Bunun yanı sıra tek başına mayonez kullanımı, zeytinyağı kullanımı da saçların dipleri için oldukça yararlıdır. Bunu saçta 15-20 dakika bekletmek yeterlidir. Hindistancevizi yağı kullanımı da oldukça yararlıdır. Hem saçların diplerini besler, yumuşatır ve nemlendirir. Nemlenen saç dipleri kepeğin azalmasını sağlar kaşıntıları azaltır. Aynı zamanda yeni saçların çıkmasını tetikler, saçların daha hızlı uzamasını da sağlar.

Saç kepeği nasıl geçer

Her banyodan sonra soğuk bir durulama suyu hazırlanmalı ve içine biraz elma sirkesi hazırlanması çok önemlidir. Bu anti bakteriyel özellik sağlar ve saç derisindeki problemleri giderirken saçları güçlendirir, parlamasını da sağlar. Pancar köklerinin kaynatıldıktan sonra kalan suyun soğumasını bekleyip saç diplerine yedirilip masaj yapılması oldukça etkili sonuçlar verecektir.

Son olarak yeşil sebzeler tüketmek, bol su içmek, et, şeker, çikolata gibi besinler kısılmalı, jöle, saç spreyi, ağır şampuanlar kullanılmamalıdır. Bunların yanı sıra saçlar çok sık yıkanmamakla beraber kirli de bırakılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

adet-sokturucu-ilaclar-yiyecekler-ve-bitki-caylari

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda  bazen organik sebeplerden; tiroit hastalıkları, yetersiz beslenme, obezite  bazen de psikolojik sebeplerden dolayı; stres  ve uykusuzluk, adette …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir