Anasayfa / Doğal Yaşam / Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? Neye iyi Gelir?

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? Neye iyi Gelir?

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımı

Rahatsız edici bir kokusu bulunmayan, hatta hoş kokulu bir bitki türüdür. Kekik, iştah açar ve bir çok hastalığa da şifa verir. Aromatik tadı sayesinde et yemekleri için vazgeçilmez bir baharattır. Tabii bu kadar güzel ve faydalı bir bitkiden üretilen yağında faydaları say say bitmeyecek derecede fazladır.

Kekik Yağının Faydaları?

Kanser tedavisinde kekik yağı kullanılması öneriliyor. Sadece buda değil; iltihaplı yaralar için, herhangi cilt yaraları için, bademcik iltihabı için, bel ağrıları ve sinüzit gibi şikayetler için de kekik yağı faydalı bir üründür. Kandaki şeker miktarını düzenlemesi açısından alternatif bir ürün olduğu için, şeker hastalarının da kullanmasında fayda var. Daha bitmedi! İdrar söktürücü ve ödem attırıcı özellikleri de vardır. Ayrıca kemik hastalıkları ve romatizma gibi şikayetler için de kullanılabilecek bir ürün. Sakinleştirici özelliğe sahip olan ve kas ağrıları için de ağrıyı dindirmeye yardımcı olan kekik yağı, boğazda meydana gelen gıcık şeklinde olan öksürüğe, ergenlik döneminde meydana çıkan sivilcelerin tedavisinde, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamakta, hepatit ve artrit gibi rahatsızlıklar da iyileştirici etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra; akneler, tüberküloz, regl sancısı ve rahim kanserinin önüne geçmesi gibi özellikleri de vardır. Kekik yağı, antiviral özelliğe sahiptir ve bu özelliği sayesinde de mantara engel olduğu gibi kalp hastalıkları ve astım için de oldukça faydalı bir yağdır. Kekik yağının yaşlanma karşıtı etkisi vardır ve sedef, egzama gibi deri hastalıklarının iyileşmesinde faydalıdır. Diğer iyi geldiği rahatsızlıklardan bazıları da şu şekildedir; çıbanlar, ağız kokusu sorunu, hazımsızlık ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için iyi bir alternatiftir.

Kekik Yağının Kullanımı?

İki farklı şekilde kullanılabilen kekik yağını, isterseniz yarım fincan su içerisine 2-3 damla kadar ekleyerek veya kesme şekere damlatılarak, isterseniz de sorunlu bölgeye parmak uçlarınıza aldığınız bir miktar kekik yağı ile masaj yapıp, yedirerek kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir