Anasayfa / Doğal Yaşam / Karanfilin Faydaları, Neye iyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

Karanfilin Faydaları, Neye iyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

Birçokları için hediyelik çiçek statüsünde bulunan karanfil aslında yüzyıllardan bu yana şifa bitkisi olarak bir çok sağlık konusunda tedavi maksatlı kullanılmaktadır. Özellikle karanfil tohumları, içeriğinde bulunan öjanol bakımından birçok rahatsızlığın tedavisi için idealdir.

Karanfil nasıl kullanılır?

Karanfilin antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple ağız yaralarına oldukça iyi gelir. Özellikle karanfil yağı ile çay yaparak tüketmek ağız içi yaralarının geçmesi için oldukça etkilidir. Ayrıca karanfilin anestetik özelliği de bulunur. Bu bakımdan özellikle diş ağrılarını gidermede oldukça faydalıdır. Karanfil çiğnemek ve ağızda biriken tükürüğü tutmak şeklinde bir yöntem olduğu gibi, haricen karanfil yağı kullanarak da diş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Ağrılı diş üstüne direk olarak bir kaç damla karanfil yağı damlatmak da oldukça etkili bir yöntemdir. Haricen, kuru karanfili toz haline getirerek de kullanabilirsiniz.

Karanfil yaşa bağlı göz bozulmalarının geciktirilmesi içinde kullanılan bir bitkidir. Bilinir ki yaş ilerledikçe gözlerde de görme kaybı oluşmaya başlar ve belli bir yaştan sonra her insan muhakkak ki gözlük takmak durumunda kalır. Ancak bu akıbeti karanfil ile oldukça geciktirmek mümkün. Düzenli karanfil tüketimi ileriki yaşlarda ortaya çıkıp git gide artan bu sorunu hem ertelemek hem de ilerlemesini yavaşlatmak için ideal bir çözümdür.

Karanfilin faydaları ve zararları nelerdir?

Karanfil toksinlerin vücuttan atılmasına da oldukça yardımcı bir bitkidir. Düzenli olarak karanfil tüketimi, antioksidan özelliği bulunduğundan, vücuttaki zararlı maddelerin de atılması için tercih edilir.

Öksürük gibi problemleri olanlar da karanfilden yararlanabilir. Zira karanfil güçlü bir balgam söktürücüdür. Bu anlamda, karanfilin özü olan yaptığını kullanarak öksürükle başa çıkabilirsiniz.

Ayrıca karanfilin sindirim sistemi üstünde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle bağırsak problemlerinde oldukça etkili bir bitkidir. İshal için birebir olan bitki aynı zamanda ağız kokusu giderici olarak da kullanılır. Karanfilin bir başka özelliği ise haşereleri uzak tutmasıdır. Haşerelerin gelmesini istemiyorsanız ilgili yere karanfil yağı damlatmak yeterlidir. Karanfilin faydaları azımsanmayacak kadar çoktur.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir