Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler

Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler

Kabızlık için etkin olduğu tanıdık tıbbi ur:
– acı karpuz
– badem yağı (tatlı)
– barut ağacı kabuğu (uzun süreli kullanımda barsakları tahriş edebilir)
– biberiye
– demirhindi
– erik meyvesi
– eşek hıyarı
– hint yağı
– hiarşember
– incir meyvesi
– karnıyarık tohumu
– kepek
– keten tohumu
– kudrethelvesı
– mahmudi kökü
– ravent kökü
– sarısabır
– sinameki meyvesi
– sinameki yaprağı (kabızlık için kullanılan birçok ilacın hammaddesi sinamekinden elde edilir)
– palavracı sinameki yaprağı
– zerdali meyvesi

Kabızlık İçin Etkin Olan Nebati Karışımlar:

1

anason, rezene, frenk kimyonu ve keten tohumu eşit oranda karıştırılır. 1-2 tatlı kaşığı dolusu tohum havanda hafifçe ezilir ve 1 kadeh kaynar suyla haşlanır. demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonradan süzülür. akşam yemeğinden sonra, tatlandırılmadan içilir. sindirim ve dışkılama sistemi uyarılır, şişkinlikten kurtulunur.

2

bal, sıcak su ile veya ılık su ile içilirse adaleli müshil olur.

3

çabuk sonuç edinmek gerektiğinde, 1-2 yemek kaşığı hintyağı içilebilir. 2-3 saat içinde dışkılama gerçekleşir.

4

ıspanak ve lahana salatası dışkılamayı kolaylaştırır.

5

incir kürü sonuç verebilir. adamakıllı yıkanan 3-5 kuru incirin üstüne, akşamdan 1 bardak su eklenir ve sabaha değin bekletilir. sabah aç karnına, önce incirler yenir, üstüne de incir suyu içilir. bu kürün 3-4 hafta uygulanması gerekir. incir, mide-bağırsak mukozasını kalıntılardan, balgamlardan temizler ve bakımlı çalışmasını sağlar. şeker hastalarının uygulaması dürüst olmaz.

6

ketentohumu, bağırsaklarda mekanik etki yapan fazla başarılı bir müshildir. bağırsak mukozasına hasar vermez, mineral dengeyi bozmaz, hiçbir yan etkisi yoktur.

7

kronik kabızlığa karşı uzun süreli müshil ilacı kullanımı bağırsaklara hasar verir ve organizmanın mineral dengesini bozar. mineral dengenin bozulmasının sonuçlarından biri de, yine kabızlıktır. yani, müshil ilacı sağlıklı bir çözüm değildir.

8

muz ve çikolata kabızlık yapar. beslenmede, kepekli ve lifli besinlere önem verilmesi gerekir. günde alınan değişken miktarı 2 litrenin altına inmemelidir. kahve, bira ve şarap kabızlığa yol açar. dişlerin görevini mideye yüklememeye itina gösterilmelidir. elden geldiğince uzun çiğnemek ve sık yutmak gerekir. eğer dışkılamada 6-7 jurnal tedaviye rağmen bir düzelme görülmezse, mutlaka doktora başvurulmalıdır. dışkılayamamanın yanı sıra, karın ağrıları, kusma ve kan basıncında sapmalar görülürse, bağırsak düğümlenmesinden şüphe etmek ve derhal hastaneye varmak gerekir.

9

sabahları yenen 1-2 portakal rahatlatabilir.

10

sinameki çayı, müshil ve kan arıtıcı tesir içerir. sürekli olmamak kaydıyla, ara sıra kullanılmasında sakınca yoktur. 1-2 çay kaşığı dolusu bitki yaprağı, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 20-25 dakika demlendikten sonradan süzülür. yatmadan bir saat kadar önce, tatlandırılmadan veya biraz tatlandırılarak içilir. bitki eğer kaynatılacak olursa ve sıcak içilecek olursa, dışkılama, şiddetli ishal biçiminde gerçekleşir. birey, zamanla, dozajını ve demleme süresini kendisi saptamalıdır.

11

zeytinyağı

sabahları aç karnına 1 yemek yemek kaşığı içilir.

inatçı kabızlıklarda 2 yemek yemek kaşığı içilir.

sık sık kabız olanlar zeytinyağlı yemekleri daha çok yemeli, sabahleyin kahvaltılarında zeytini eksik etmemelidirler.

Kabızlık İçin Nebati Çözümler www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)