Anasayfa / Doğal Yaşam / Ihlamurun Cilde, Saça, Yüze Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Ihlamurun Cilde, Saça, Yüze Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Ihlamur çayı geleneksel olarak, sinirleri yatıştırmak, kaygı gidermek amacıyla kullanılır. Bu nedenle de uyku getirici olarak oldukça fazla tercih edilmektedir. Çiçeklerindeki yağ aromatik bir tat verir. Ihlamur çayı toksinlerin atılmasını sağladığı için, cildin kirlerden sivilcelerden arındırır ve siyah noktaların temizlenmesini sağlar. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt kremleri kaşıntılı deri  hastalıklarında sıkıntılarımızı hafifletir. Kaşıntıyı giderir. Ayrıca ıhlamur  çiçekleri   selülit kremi yapımında da kullanılmaktadır. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını tedavi ettiği için bunlara bağlı oluşan cilt rahatsızlıklarını ortadan kaldırır. Ihlamuru tıpkı, çayı demlediğimiz  gibi demleyebiliriz. Bir yemek kaşığı kuru ıhlamurun içine kaynayan sudan döküp 10 dakika dinlendirmek yeterlidir.

Ihlamurun Cilde Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Kas gevşetici ve sinirleri yatıştırıcı olduğu için erken yaşlanmanın önüne geçer. Kırışıklıkları azaltır. Bazı çaylar gibi  vücuda negatif etkileri olabileceği için az kullanmakta fayda vardır, fakat vücutta herhangi bir yan etki görülmemişse üç öğün de ıhlamur çayını içebiliriz. Ihlamurun hem çiçekleri hem de yaprakları çay için kullanılır. Kış aylarında bal ve limon karıştırılarak daha faydalı hale getirilebilir. Ihlamur ağacı yaprakları çeşitli hastalıklar için şifalı macun yapımında kullanılır. Kalsiyum açısından zengindir. A vitamini deposudur  B6 vitamini de içermektedir. B6 vitamini, cildin nem dengesini korur. Kırışıklıkları azaltır. Cildin parlak bir görünüm almasını sağlar. Hücreleri kuvvetlendirerek erken yaşlanmanın önüne geçer.

Kaynatılan ıhlamur yapraklarından elde ettiğimiz su ile yüzümüzü özellikle de gözlerimizi yıkarsak göz kapaklarının kenarlarında oluşan bakterileri veya çapakları temizlemiş oluruz. Yine ıhlamur suyu ile saçlarımızı yıkarsak saçlarımızın kuvvetlendiğini kafa derimizde kaşıntı varsa yok olduğunu ve doğal bir görünüm kazandığını göreceğiz. Zararlı bakterileri ve serbest radikalleri yok ederek kaşıntı ve benzeri hastalıklardan kurtulmamıza vesile olur. Ayrıca ıhlamur terlemenin şiddetini artırarak virüsleri daha rahat atılmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir