1. Ana Sayfa
  2. Doğal Yaşam
  3. Fesleğen’in Faydaları

Fesleğen’in Faydaları

Fesleğen’in Faydaları

Fesleğen sıcak tropikal iklimlerde yetişen gür yapraklı bir bitkidir. Fesleğen yaprakları açık yeşil renkte ipeksidir. Fesleğen çiçekleri ise beyaz renktedir. Fesleğen gözlere oldukça güzel görünen güzel bir bitkidir.

Fesleğen yaprakları baharat olarak yemeklere müthiş lezzet vermektedir. Fesleğen içerdiği K, B6, A, C vitaminleri, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum ile vücuda çok faydaları bulunmaktadır. Fesleğen kötü kolesterolüvücuttan atacaktır. Erken yaşlanmaya karşı vücut enerjisini muhafaza eder ve arteritten etkilenen hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.Fesleğen cildi temizlemekte ve detoks etkisi yaparak ciltteki bakterilere karşı antibakteriyel görevi üstlenmektedir. Kuru fesleğen yapraklarını kaynayıp soğumasını bekledikten sonra serin halde cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca fesleğen ile yüz maskesi yapabilirsiniz. Fesleğen yapraklarını eziniz ve yumurta beyazı ile karıştırarak 5 dakika boyunca yüzünüze uygulayınız.  Cildinizi temizleyecek ve daha canlı gösterecektir.

Fesleğen yapraklarını çiğnemek diş sağlığınıza faydalı olacak irin akması gibi diş hastalıklarını ortadan kaldıracaktır. Fesleğen yaprağı ile böcek sokmaları ve haşere ısırmalarının tedavisinde etkin olsak kullanılabilmekte ve sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap