Anasayfa / Doğal Yaşam / Bitkisel, Doğal Yöntemle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkisel, Doğal Yöntemle Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Vücutta her bölge gibi saçlar da yıpranmaktadır ve her vücudun her bölgesi gibi saçların da bakıma ihtiyacı vardır. Saçların yağlanması, kepeklenmesi, kırılması ve canlılığını ve parlaklığını kaybetmesi, bakım gerektiren durumların en başında listelenebilir. Saçlarda oluşan ve rahatsızlığa sebep olan saç sorunlarından doğal bitkisel yöntemler ile kurtulmak mümkün. Kimyasal ilaçlara ücret ödemeden, tamamen doğal çözümler ile saç bakımı yapmayı bu yazımızda ele aldık.

Lavanta Kürüyle Saçlarınızın Dökülmesine Dur Diyin!

Dökülen ve canlılığını yitirmiş saçlar için doğal bitkisel çözüm olarak lavanta kürü idealdir. 750 ml. kadar kaynamakta olan su içerisine yaklaşık 5 gr. lavanta ilave ederek ortalama 5 dakika kadar yüksek sıcaklıkta demleyebilirsiniz. Demlendikten sonra ise, önce kürün ılımasını bekleyip sonrasında da süzmeniz gerekmektedir.

Saçlarınız temizse, hazırladığınız kür ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Kürün saçınızda yarım saat kadar süreyle durmasının ardından saçınızı duru su ile yıkayıp kürden arındırmanız yeterlidir. Eğer ki saçlarınızda yağlanma ve kir varsa, öncelikle şampuan ve yeşil sabun ile iyice yıkayın ve daha sonra kürü uygulayın. Yine kürün saçınıza yarım saat kadar etki etmesinden sonra saçlarınızı duru su ile yıkayabilirsiniz.

Saçlardaki dökülmeler giderilene dek haftalık 1-2 kez bu işlemi uygulamak yeterlidir. Saç dökülmesi giderildikten sonra ise, zaman zaman bu kürü uygulamak önleyici etki yaratacaktır.

Kepekli ve Mat Saçlar İçin Isırganotu İle Kür

Yapılacak bu uygulama sayesinde mat ve kepekli saçlara veda edeceksiniz. Parlak, canlı ve kepeksiz saç isteyen bireyler için en ideal doğal çözümdür.

Yaklaşık olarak 4-5 gr. kadar ısırganotunu, kaynamakta olan 750 ml. suya ilave edip kısık ateşte 4 dakika süreyle haşlayın ve soğumaya bırakın. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra süzün ve elde ettiğiniz su ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınız kirliyse eğer, öncelikle sabun ve şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve daha sonra hazırladığınız kürü saçlarınıza etkiletin. Yarım saat sonra ise saçlarınızı yıkayıp durulayın.

Ballı Saç Bakım Çözümleri, Parlak Saçlar İçin Ballı Maske !

Saçın parlamasında ciddi derecede önemli rolü olan bal maskesinin hazırlaması ve uygulaması oldukça kolaydır. Saçlarınızı öncelikle şampuanlayarak maske için hazır hâle getirin. Bu işlemden sonra 4 bardak kadar sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin ve balı eritin. Bu maskeyi saçlarınızın uç kısımlarına doğru uygulayın ve yıkama yapmadan kurutun.

Bu maske sayesinde saçlarınızdaki parlaklığı görünce çok şaşıracaksınız…

Ballı Krem İle Saçlarınızı Koruyun!

Çeyrek fincan saf zeytinyağının içerisine yarım fincan kadar bal ilave edin ve iyice karıştırın. Eğer normal kurulukta bir saça sahipseniz 1 yemek kaşığı yağ ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza uygulayın ve saçınızı bir bone ile kapatarak yarım saat kadar bekleyin. Bu süre sonunda saçlarınızı şampuan ile yıkayın ve sonra durulayın. Bu doğal çözüm sayesinde kuru ve cansız saçlarınızın parlak ve canlı bir görünüme kavuştuğunu da göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir