1. Ana Sayfa
  2. Doğal Yaşam
  3. Bağırsak Tedavisi ; Eğrelti Otu

Bağırsak Tedavisi ; Eğrelti Otu

Bağırsak Tedavisi ; Eğrelti Otu

Eğrelti otu Ne işe Yarar

genellikle meşe ormanlarında ılıman iklimlerde yetişen 100 – 120 cm ye kadar boy atan ve kumlu ortamları seven son derece güçlü bir anti – parazit bitkidir. Vücudun zararlı bakterilere ve mikro organizmalara karşı direncini artırır. 

Eğrelti otu bağırsak organizmalarını dengeler, bağırsaktaki solucanları, kurtları ve tenyaları temizleyerek sindirim sistemine yardımcı olur. Eğrelti otundan yapılan çay içilip ardından müshil hapı alındığında bağırsaklardaki tüm zararlı canlılar atılacaktır. Ancak eğrelti otunun fazla içilmesi ile zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Basur hastalarının düzenli aralıklarla eğrelti otu çayını içerek düzeldiği yapılan çalışmalarda gözlemlemiştir. Eğrelti otu dövülerek suyunu posasıyla birlikte yaraya sürmek yaranın kapanmasını hızlandıracaktır. Spor yapanlarda sık sık görülen kalp çarpıntılarını eğrelti otu ile azaltmakda mümkündür.

Eğrelti otu özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan aileden kalma genetik bir hastalık olan varis  – damar genişlemesi –  hastalığında damarlar içerisinde dolaşan pis kana oksijen taşınmasında rol oynayarak damar genişlemesini azaltmaktadır. Eğrelti otu zehirleyici etkisi olduğu için özellikle hamileler ve kansızlık hastalığı yaşayanlar tüketmemelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap