Argan Yağı Nasıl Kullanılır, Neye iyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

1 Mayıs 2017
9 kez görüntülendi

bitkisi sadece Fasta yetişen bir bitkidir. Çok uzak coğrafyalarda yetişiyor olması çok faydalı olmasına karşın şimdiye kadar haberdar olmamamızın sebeplerinden biridir. Hâlbuki argan yapı yüz yıllardan beri cilt bakımında ve tıpta kullanılmaktadır. Haberleşmenin hızlandığı günümüzde bizlerde bu araçlar sayesinde bize yararlı olan doğal ürünlerden haberdar olmaktayız. Fasta adı hayat ağacı olarak geçen bu bitki her zaman yeşil kalır ve 450 yaşına kadar yaşayabilir. Meyveleri fındık tadındadır ve temel yağ asitleriyle beraber, yüksek oranda E vitamini içerir. Aynı zamanda doğal bir antioksidan kaynağıdır.

Zeytinyağına benzer özellikleri vardır. Fakat yararları zeytinyağından çok daha fazladır. Kolestrol ve damar sertliğine ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılabilir. Yalnız yemeklerde kullanılan argan yağını Türkiye’de bulmak güçtür. Cildi besler yenilenmesini sağlayan argan yağı, gözaltı torbalarının oluşmasının önüne geçer. Cildimizde kullanacağımız zaman cildimizi önce temizlemeliyiz. Birkaç damla argan yağını parmak uçlarımıza alıp yüz masajı ile cildimize yedirmeliyiz. Uyumadan önce bu uygulamayı yapmak daha fazla faydalanmamıza sebep sağlayacaktır. Çok hassas bir cilt yapısına sahipseniz ya da alerjik bir bünyeniz varsa kullanmadan önce vücudunuzun küçük bölgelerinde önce bir deneyin. Daha sonra geniş uygulamalara başlayabilirsiniz.

Argan yağı ayrıca yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkların önüne geçer ve cildi sıkılaştırır. Sıkılaşma neticesinde ciltteki sarkık bölgeler toparlanır. Ciltteki kuruluğu giderir, nemlendirir, esnekliği arttırır. Ayrıca yaraları iyileştirir, güneşten korur, mikropları öldürür, iltihabı giderir. Ciltte oluşan aknelerin tedavisinde de kullanılabilir. Göğüs çatlaklarınız varsa ya da selülitle başımız dertteyse banyo sonrasında masaj yoluyla bunu vücudumuza yedirebiliriz. Saçlarımızın az ya da bakımsız olması, kırılması gibi bir sıkıntımız varsa argan yağının nemlendirmesi sayesinde saç kırılmasından kurtulabiliriz. Saç diplerine iyi gelen argan yağı saçları onarır ve daha canlı ve gür görünmesini sağlar. Tırnak diplerine ve yüzeyine uygulayacağımız argan yağı, tırnaklarımızın daha sağlıklı uzamasını sağlar, tırnaklarımızda çatlamasını kırılmasını, soyulmasını engeller.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır, Neye iyi Gelir, Faydaları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık