Anasayfa / Doğal Yaşam / Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda  bazen organik sebeplerden; tiroit hastalıkları, yetersiz beslenme, obezite  bazen de psikolojik sebeplerden dolayı; stres  ve uykusuzluk, adette gecikmelere sebep olabilir. Hayız kanı normal döneminde gelmediği zaman kadında buna bağlı birçok sıkıntı meydana getirir. O nedenle çeşitli bitkiler yardımıyla adet kanı söktürülmeye çalışılır. Bu bitkiler rahim  ve serviks bölgeyi uyaran bitkilerdir.

Prof Dr. İbrahim SARAÇOĞLU Adet Söktüren Bitkiler Video İzle

Adet sökücü olarak kullanılan bitkilerden en başta geleni maydanozdur. Hatta o kadar etkilidir ki, başka bir rahatsızlığının tedavisi için maydanoz suyu kullanmak isteyen hamile bayanlarda düşük meydana getirebileceği  endişesiyle maydanoz suyunu kullanmaması gerektiği söylenir.

Maydanoz çayını kaynatma şeklinde değil de, demleme şeklinde hazırlıyoruz. Bir litre suyu tencerede kaynatıp ocaktan alıyoruz.  Daha önce yıkayıp iyice temizlediğimiz maydanozları kaynamış suyun içine atıp ağzını atıyoruz.30-35 dakika böylece demlendikten sonra maydanozları kevgirle süzüp hazırladığımız çayı bütün gün aralıklarla içebiliriz.

Yine etili bitkilerden  biri de  soğandır. Hem adet söktürücü olarak kullanılmakta hem de çikolata kistlerine karşı tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Önce soğanı temizleyelim. Kabuklarını soyup dörde bölelim. Bir litre hazır suyu tencereye koyup kaynamaya alalım. İçine soğanı da koyup ağzını kapatalım 10-15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alalım. Daha sonra süzüp soğanlardan ayıralım. Bir bardak sabah ve bir bardak da uyumadan önce içmeniz yeterlidir. Soğan suyunu ılık içerseniz daha iyi sonuç alısınız.  Fakat en önemlisi düzenli aralıklarla bırakmadan bu küre devam etmektir. Kısa sürede sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Yine en etkili ve yine hazırlanması en kolay çaylardan biride kekik ile hazırlayacağımız çaydır. Bir bardak suya bir tatlı kaşı kadar kekik koyup kaynatın daha sonra da süzerek için.

Zerdeçal hem adet kanının gelmesini hem de ağrıların azalmasını sağlar. Hormonları düzenler. 1 bardak sütün içine 1 çay kaşığı zerdeçal ve arzu ettiğiniz kadar da bal katın ve için. Sütünüzün çok sıcak olmamasına özen gösterin. Balın özelliğini kaybetmemesi için.

Yine adet dönemindeki krampları önleyen ve aynı zamanda adet söktürücü olan bir diğer bitki çayı da rezenedir.2 yemek kaşığı rezene tohumunu,1 su bardağı suda 7-8 saat bekletin daha sonra da süzüp için.

En sonda isterseniz yemeği en çok sevdiğimiz nardan bahsedelim. Eğer sürekli adet günlerinizde düzensizlikler oluyorsa adetinizin başlaması gereken 10 gün önce nar tüketmeye başlayın, etkisini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir

leylak yağı nasıl kullanılır faydaları nelerdir

Leylak Yağının Faydaları Ve Kullanımı

Çok iyi bir antioksidandır. Antiseptik içeriğe sahiptir. Hastalıkların tekrar etmesininönüne geçer. Yani antiperiyodik özelliğe sahiptir. …

Bir yorum

  1. Evde meydana gelen büyük bir kavgadan dolayı geçen ay bir türlü adet olmadım 15 gün gecikti adedim..Maydanoz çayını içtiğim günün akşamı adet oldum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir