1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Yağ yakıcı Besinler ve Termojenik Gıdalar Nelerdir

Yağ yakıcı Besinler ve Termojenik Gıdalar Nelerdir

Yağ yakıcı Besinler ve Termojenik Gıdalar Nelerdir

Tabi ki bu termojenik besinleri nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Yağ yakan besinler dendiğinde insanların aklına egzotik otlar, acı biberler veya yeşil çay, hardal, acı gibi metabolizmayı arttıran yiyecekler gelmektedir. Yağ yakıcı besinler ve termojenik gıdalar nelerdir? Vücutta depolanan yağları yakmak için en iyi termojenik besinler nelerdir?

Bunlar diyet yapmayı destekleyen besinler olsa da çoğu bize gerçek gelmeyebilir. Fakat bu besinlerin bazılarının arkasında bilimsel çalışmalar olsa da bazıları sadece hurafedir. Örneğin az miktarda acı biber kaprisinin termojenik etkisi bulunmamaktadır.

Yapılan çalışmalar sonucu yeşil çayın insan metabolizmasını 24 saat boyunca arttırdığı tespit edilmiştir. 270-300 mg EGCG elde edebilmek için günde yaklaşık 3-4 kupa yeşil çay içmek veya yeşil çay konsantre hapı almak gerekmektedir.

Termojenik besinler video izle

Termojenik besinlerin metabolizmamızı arttırdığı tespit edilmiş olsa da bunun çok az olduğu bilinmektedir. Avrupa’da yapılan bir araştırmada yeteri miktarda yenen acı biberin metabolizmamızı sadece 21 kalori arttırdığı tespit edilmiştir. Yeşil çay daha fazla etki etse de yeterli değildir. Yeşil çay da sadece 80 kalori arttırmaktadır. Ayrıca metabolizmadaki bu artışın vücudumuzda depolanmış yağları yaktığı da tespit edilmemiştir.

Son derece sağlıklı Yeşil çayı sevenler bolca içebilir. Fakat sadece termojenik besinleri tüketerek metabolizma hızınızı arttırıp kilo verebileceğinizi inanmayın. Doğal proteinli gıdalar hem düşük kalori yoğunluğu hem de sindirim sırasında yüksek bir ısı etkisi olduğu için protein bazlı yiyecekleri tüketmek hem tokluk hissinizi arttır hem de diyetinize yardımcı olur.

Tüm gıdaların termojenik etkisi bulunmamaktadır. Aşağıda yağ yakıcı etkisi olan gıdaların listesini bulabilirsiniz.

Tavuk ve hindi göğüs
Geyik eti
Bizon, dana, sığır etleri
Her türlü balık
Kabuklu deniz ürünleri
Yumurtanın akı

Bu tür protein besinlerin sindirim sırasında %30 oranında fazla kalori harcanmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap