1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

Şok Diyet Nedir, Zararları Nelerdir?

Diyet, kilo vermek için yapılan, kalori miktarı hesaplanarak beslenme listeleri oluşturulan bir tür beslenme programıdır. Sağlıklı bir diyet programında vücudun temel ihtiyacı olan vitamin ve mineraller göz önünde bulundurulur. Vücut, kilo verirken, kas kaybına uğramaz. Ancak vücudun günlük temel ihtiyaçları göz önüne alınmadan hazırlanan şok diyetler vardır ki vücut için son derece zararlıdır.

Şok diyetler, kısa sürede fazla kilo vermeyi hedefleyen beslenme programlarıdır. Ancak uzmanlar tarafından şok diyetler son derece sağlıksız ve sakıncalı görülmektedir. Sağlıklı bir vücut için, şok diyetler yerine ayda 4 kilo verebileceğiniz, vücudun temel ihtiyaçları gözetilerek hazırlanmış diyet programlarını tercih etmek sağlık açısından son derece önemlidir.

Şok diyet nedir, şok diyetin zararları nelerdir, şok diyet sağlıklı mıdır, konusunu konuşuyoruz. Şok diyet, vücudun genel dengesini bozduğu için son derece zararlıdır. Bir diyete başlamadan önce rutin sağlık kontrolleri yapılmalı, kişinin değerlerine uygun bir diyet programı belirlenmelidir. Ancak şok diyetlerde herhangi bir tahlil uygulanmaksızın, internetten alınan tarifler uygulanmaya çalışılıyor. Uzman bir diyetisyen gözetimi olmaksızın yapılan bu diyetler, bağışıklık sistemini çökertiyor ve kasların erimesine neden oluyor.

Şok diyetin zararları aşağıda sıralanmıştır

  • Şok diyet, programlarında genelde karbonhidrat grubu besinler beslenme listesine dahil edilmez. Halbuki sağlıklı karbonhidratlar vücudun temel yapı taşlarından biridir.
  • Şok diyetlerde vücut, vitamin ve mineral kaybına uğradığı için, diyet yapan kişilerde gün içerisinde baş ağrısı şikayeti gözlemlenir. Ayrıca vücut vitamin ve mineral açısından yetersiz olduğu için hastalıklara açık bir hale gelir. Vücudun bağışıklık sistemi tam anlamıyla çöker.
  • Şok diyet, vücudun dengesini bozar. Bu nedenle şok diyet yapanlarda yemekten hemen sonra kusma ya da mide bulantısı şikayeti görülür. Şok diyet, sindirim sistemine de zarar verir.
  • Şok diyet yapılırken, vücuttaki depolanan yağlar yerine, karaciğer ve kaslarda stok halde bulunan glikojen depoları erir. Glikojen vücutta enerji kaynağıdır. Glikojen depoları boşaldığı zaman vücutta su kaybı meydana gelir.

Görüldüğü gibi şok diyetlerin sağlık açısından birçok zararı vardır. Şok diyetler yerine sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte gün içerisinde egzersiz yaparak zayıflamak sağlık açısından tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap