Anasayfa / Diyet / Ramazanda Kilo Almamak için Ne Yapsam?

Ramazanda Kilo Almamak için Ne Yapsam?

Ramazan Ayında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyım?

Her yıl 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı geldiğinde aileleri tatlı bir heyecan sarar. Özellikle miladi takvime göre yaz aylarına isabet eden Ramazan ayları daha uzun süre oruç tutmamız anlamına geldiğinden kimi zaman akşamı zor ediyoruz. Ramazan ayında iftar yemeği ile sahur yemeğine dikkat edilmemesi sonucunda sağlık problemlerine varan sorunlar oluşuyor. Kilo vermek isteyenlerin aslında “oruç tutsak da kilo versek” dediği bu ay çoğu zaman iradeye hakim olamama sebebiyle kilo aldırır.

Ramazan ayında kilo almamak için evde yemekleri kim alıyorsa ve ayarlıyorsak protein ağırlık ve yağdan uzak menüler hazırlamalıdır. Ramazan menülerinin olmazsa olmazı et ve tavuk ürünlerinin bolca tüketilmesinde hiçbir sakınca yok ancak bu et ve tavuk ürünleri bol yağda pişirilmemesi gerekir.

Ramazan ayında kilo almamak için sahurda ve iftarda vücudun su ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamalıyız. Su sayesinde bedenin hücreleri ve dokuları sahurda, iftarda alınan besinleri iyi olarak alacaktır.

Ramazan ayında akşam ezanı okunduğunda iftarı ağır yemeklerle açmak bedeni yıpratacak ve doğrudan kilo olarak vücutta depolanacaktır. Öncesinde az su içip bedenin gün boyu ihtiyacı olan suya merhaba demek, ardından da çorba ile mideyi yumuşatmak lazım.

Yaz aylarında 17 saate varan açlık süresinde vücut ihtiyacı olan enerjiyi ve besini ilk aldığında doğrudan kaslara, organlara gönderir. İlk alınan besin değerleri gerçekten çok önemli olduğundan hafif çorba sonrası yağsız et ve tavuk ürünleri tüketin.

Sağlığımızı korumak ve kilo almamak için iftarda ekmeği azaltabilirseniz son derece başarılı kilo verme işlemi göreceksiniz. Ekmek, içerdiği yüksek karbonhidrat sebebiyle kilo olarak alındığından ekmek miktarını azaltmamız şart. Bunun yerine proteini yüksek yiyecek ve diğer içeceklere yüklenmeli.

İlginizi Çekebilir

kirmizi-biber-buyusu-aci-biber

Yağ yakıcı Besinler ve Termojenik Gıdalar Nelerdir

Tabi ki bu termojenik besinleri nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Yağ yakan besinler dendiğinde insanların aklına egzotik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir