Anasayfa / Diyet / Protein İçeren Besinler Listesi

Protein İçeren Besinler Listesi

Protein içeren besinler listesi vücudumuz için çok çok önemlidir. vücuttaki tüm hücrelerin düzgün ve doğru bir şeklilde çalışması için ana gerekli olan ana maddelerden birisidir. Her doku proteinden oluşur bunun için canlı ve yaşayan bir metabolizma proteinsiz düşünülemez. Özellikle kaslar için çok önemli olan protein kas yapmak isteyen kişiler için oldukça fazla tüketilmektedir. Hatta sürekli besinlerden tüketilmesi yeterli olmadığı durumlar için daha güçlü protein elde edilebilmesi adına protein tozları da piyasaya sürülmüştür.

Vücudumuzun yaklaşık %20-25 ini oluşturan bu proteini almak aslında doğru besinler tüketildiği zaman normal bir birey için yeterli olacaktır. Ek gıda takviyelerine gerek duymadan, doğal olan besinler ile gerekli olan proteini sağlamak en yararlısıdır. Kasların daha güçlü olması için, iskelet yapımızı sağlam tutabilmek için proteine ihtiyacımız vardır. protein aynı zamanda sinir sistemi için de oldukça gereklidir. Bu sayede sinirlerin birbiri ile iletişimi sağlanabilecektir ve besin organ çalışması daha düzgün olacak, halsizlik azalacak, anlama ve çabuk kavrama kapasitemiz artacaktır.

Gıdalar yoluyla alınması gereken proteinlerin çok daha önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu alınacak olan proteinler her besinde farklı miktarlarda bulunmaktadır. Örneğin sebzelerde temel amino asitler yer almaktadır fakat yerli değildir. Bunun yanı sıra hayvansal besinlerde daha yüksek oranda protein yer almaktadır.

Sebzelere göz atalım; özellikle börülce bol miktarda amino asit bulundurmaktadır. Börülce buğday ürünleri ile alındığı zaman daha güçlü bir yapı oluşturacaktır ve hayvansal gıdadan aldığımız protein kadar protein almış olacağız. Bu şekilde tercih ettiğiniz kombinasyonlar biraz sonra sayacağım besinleri tek başına tüketmekten daha da yararlı olacaktır.

Protein değeri yüksek besinler tablosu

protein değeri tablosu
protein değeri tablosu

Protein değerleri yüksek besinler listesi

Diğer protein barındıran besinler sizlerin de bildiği gibi, yumurta, süt, ayran, kefir, yoğurt, süzme yoğurt, peynir, et, tavuk, hindi, balık, kestane, fındık, ceviz, kaju, keten tohumu, susam, ay çekirdeği, çörek otu, antep fıstığı, badem, bakliyatlar, yulaf ezmesi, kaynamış mısır, pirinç, bulgur, her çeşit ekmek, diğer bütün sebzelerin dışında özellikle pişirilmiş sebzelerde daha yoğun protein olmakta birlikte en fazla barındıran pişmiş ıspanak ve haşlanmış brokoli, daha sulu meyvelere nazaran katı meyvelerde de protein yer almaktadır.

Yüksek Protein içeren 10 Yiyecek Video

İlginizi Çekebilir

kirmizi-biber-buyusu-aci-biber

Yağ yakıcı Besinler ve Termojenik Gıdalar Nelerdir

Tabi ki bu termojenik besinleri nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Yağ yakan besinler dendiğinde insanların aklına egzotik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir