Kilo Vermek için 10 Zayıflama Tavsiyesi

26 Şubat 2017
9 kez görüntülendi

Kilo vermek isteyenlerin metabolizması, yaşı veya kilosu nasıl olursa olsun uyması gereken bir takım vardır. Bu kurallara dikkat edildiği sürece sağlıklı ve geri alınmayan kiloları siz de verebilirsiniz.

1. Yaşınıza, günlük temponuza, hayat tarzınıza ve beslenme şeklinize uygun bir yeme listesi edinmelisiniz. Yeme listenizi yaparken günlük tükettiğiniz kalori miktarının çok çok altına bir anda düşmemelisiniz. Bu şekilde vücut şok girmeyecek ve dramatik değişiklik sonucunda diyetten çabuk bıkma sorununu ortadan kaldırmış olacaksınız.

2. Sabah kalktığınızda, yatmadan önce egzersiz yapmaktan asal vaz geçmeyeceksiniz. Egzersiz kilo vermenin ana ihtiyaçlarından birisidir. Kilo verirken giden kiloların yağlardan olması ve kasları koruyup kaslara yağ yakmasını sağlamak oldukça önemlidir. Hareketsiz bir yaşam size sağlık getirmeyeceği gibi daha fazla kilo, kalp damar rahatsızlıkları, çabuk yaşlanma gibi sorunlar meydana getirebilir.

3. Bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Su ana yaşam kaynağımızdır. Eğer vücudunuzu susuz bırakırsanız bir süre sonra yakılan yağlar vücuttan atılamayacaktır buda besin zehirlenmelerine sebebiyet verebilir. Öte yandan su içmezseniz yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi yan etkilerle de karşılaşabilirsiniz.

4. Yağlı besinler tüketmemelisiniz. Özellikle yağ yakmaya çalışırken yağın kendi halini vücuda sokmak elbette ki hiç yararlı değildir. Katı yağlardan olabildiğinde uzak durmamız gerektiği gibi en sağlıklı yağ çeşidi olan hakiki sızma zeytin yağı tüketmeliyiz. Günde bir yemek kaşığı kadar tüketilecek olan zeytin yağı metabolizmanızı hızlandırır. Bağırsaklarınıza iyi gelir. Kabızlığa çözüm olur.

5. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten vaz geçeceğiz. Beyaz un, makarna, pilav gibi besinleri olabildiğince az tüketmeye gayret göstereceğiz. Ekmek seçimimizi esmer ekmeklerden, kepekli veya tam buğday ekmeklerinden yana kullanacağız. Pilav ve makarnaları az yağlı az tuzlu yapacağız ve yediğimiz miktarı çok çok az tutacağız.

6. Metabolizma hızlandırıcı, tok tutucu besinlere yönelin. Bu besinler sayesinde bir sonraki öğüne daha tok oturacaksınız ve daha küçük bir porsiyonla doyabileceksiniz. Yağ yakıcı içecekler ve tok tutucu besinler sayesinde diyet listenizi hem bozmamış olacaksınız hem de kilo kaybınızı hızlandırmış olacaksınız.

7. Diyet yapmadığınız süre zarfında en kötü alışkanlıklarınızı not edin ve daima bu yanlışları göz önünde bulundurarak bu yanlışlara bir daha düşmemeye özel gösterin. Çok fazla tatlı tüketiyorsanız veya beyaz ekmek tüketiyorsanız bunlardan öcü görmüş gibi kaçın. Çok uzun aralıklarla kendinizi bu besinleri yiyerek ödüllendirebilirsiniz. Fakat bize hiçbir yararı olmayan bu tarz besinlerin ikamelerini bulabileceğimizi ve aslında kötü şeyleri hayatımızdan tamamen silersek ne kadar güzel ve sağlıklı bir hayata sahip olduğumuzu hiçbir zaman unutmamış oluruz.

8. Protein ve karbonhidratları bir arada tüketmeyin. Bu sindirim sistemini rahatlatır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Yani köfteyle patatesi veya köfteyle ekmeği veya köfteyle pilayı bir arada yemiyoruz. Köfteyle ayran içmek veya köfteyle yoğurt yemek daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

9. Tatlı krizi veya açık krizi anında önce duun ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Gerçekten aç olup olmadığınızı düşünün. Bir sonraki öğün gelmiş olabilir ve siz bunu kaçırmış olabilirsiniz. Yapmanız gereken derin bir nefes almak ve saate bakmak. Yemekten kalkalı daha 1 saat olmuşsa eğer öncelikle kocaman bir bardak su için. Ardından bir avuç sarı leblebi yiyin. Açlık hissi geçene kadar bunu tekrar edin. Eğer tatlı krizi devam ediyorsa birkaç adet kuru kayısı, kuru üzün veya gün kurusu yiyin ve ardından kocaman bir bardak su daha için ve doyduğunuzu beyninize söyleyin. Gerekiyorsa sesli söyleyin. Biraz bekledikten sonra yani en fazla 20 dakika sonra tatlı krizinden veya açlıktan eser kalmayacak.

10. Düzenli uyku size tavsiye edebileceğim son adım. Erken yatıp erken kalmak, 7-8 saat uyumak çok çok önemlidir. Özellikle 22.00-00.00 aralığında bir yatış saatiniz olmalı ve 6.00-7.00 gibi de kalkış saati aralığınız olmalı. Bu bazı önemli, uyurken üretilen hormonların salgılanmasını sağlar böylece kilo vermeniz hızlanır. Öte yandan daha düzenli uyku sizi dinçleştirir. Daha az uyumak halsizliğe yol açabileceği gibi daha çok uyumakta miskinleştirir. Stresi azaltır ve bedeni de dinlendirir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık