1. Ana Sayfa
 2. Diyet
 3. Diyete Başlamadan Önce, Motivasyon ve En Uygun Nasıl Başlanır?

Diyete Başlamadan Önce, Motivasyon ve En Uygun Nasıl Başlanır?

Diyet yapmak bir gün herkesin başına gelecek olaylardan birisidir. Bunun sebebi ise basittir. Doğal yaşayamamak. Gelişen teknoloji ile insanlar artık doğal yaşamdan uzaklaşmaya üreten toplumdan tüketen toplum olmaya geçmiştir. Bu sebeple artık doğal gıdalar yerine hormonlu sağlıksız gıdalar tüketilmektedir.

Peki madem diyet yapmak zorundayız diyete başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz.

 1. Öncelikle kendinizi hazırlamalısınız. Diyet yapmaya başlamadan önce psikolojik olarak hazırlanmak önemlidir. Kendinizi kilo vermiş halde düşünün etrafınızdaki insanların size bakış açısının değiştiğini düşünün. Sağlıklı beslenmenin hem size hem de vücudunuza kazandıracaklarını düşünün ve kendinizi hazırlayın.
 2. Diyete başlamadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var. Hatta bir uzman gözetiminde vücut analiziniz yapılarak hangi gıdaların size faydalı hangilerinin zararlı olduğu tespit edilirse buna uygun program yazmak daha kolay olur.
 3. Yine dolabınızda bulunan elbiselere bakmak size yardımcı olacaktır. Herkes small giyerken siz XXXL aramak zorunda kalmanız diyet yapmak için size güzel bir sebep daha verecektir.
 4. Diyete başlamadan önce yakınınızda ki insanları düşünün eşinizi, çocuğunuzu veya ailenizden birilerini. Sizleri şişman halinizle görmek onları ne kadar üzüyordur. Peki onlar için bunu başarmak istemez misiniz?
 5. Diyete başlamadan önce sevdiğiniz gıdalarla vedalaşın. Bunun sizinle pek ilgisi yok aslında. Genellikle insanların sevdiği gıdalar vücuda en çok zarar veren gıdalar olduğu için o sevdiğiniz tatlılardan, patates kızartmasından, sağlıksız fastfoodlardan uzak durmanız gerekecektir.
 6. Kendinizi diyet yapıyorum diye aşırı şartlandırmayın. Bir yandan diyet yaparak kilo verirken diğer yandan ruh sağlığınızı kaybetmenizi istemeyiz.
 7. Her gördüğünüz her duyduğunuz doğru değildir. Kulaktan dolma televizyondan görme beslenme uzmanı veya kendisini o şekilde gören insanların farklı gıdalar konusunda söylemlerini birkaç yerden daha okuyup sonra karar verin.
 8. Hayatınıza hareket getirin. Diyet sadece tek başına etkili bir yöntem değildir. Hayatınız boyunca ne kadar sürdürebileceksiniz bu şekilde diyet yapmayı. Bundan dolayıdır ki hayatınıza hareket getirin. Spor yapın. Öncelikle sevdiğiniz yapabildiğiniz sporları deneyin. Yüzebiliyorsanız yüzün, koşabiliyorsanız koşun. Hiçbir şey yapamıyorsanız günde en az 10000 adım atmaya çalışın. Yürüyüşü hayatınıza sokun.
 9. Diyete başlamadan önce kendinize bir söz verin. Hatta bunu bir simge ile somut hale getirin. Ne zaman sıkılsanız, canınız sağlıksız gıda çekse somut simgeye bakıp ben bu kadar güçsüz müyüm bu kadar aciz miyim deyip diyete devam edebilmelisiniz.
 10. Diyete başlamadan önce kendinizi sevin. Değerli bir kişilik olduğunuzu bu işi yapabileceğinizi düşünün. Diyetin sizi sağlıksız gıdalardan uzak tutan bir araç olduğunu düşünün, asıl amacın kendi sağlığınız olduğunu düşünün.

Diyete başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey kendinizi hazırlamanız. Aşırı bir şekilde şartlandırmadan nefsinizi köreltmelisiniz. Bütün bunlardan önemlisi bu işin uzmanlarından destek almanızda fayda var. Başkalarının söylediği sözlerle, bir yerlerde duyduğu açıklamalarla kendinizi daha kötü durumlara sokmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Diyete başlamayı düşünüyordum aylardır ancak bir türlü başlıyamıyordum yazınızı okuduktan sonra özgüvenim arttı yarından tezi yok başlıyacam diyete