1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon
  3. Mobilya Bakımı, Temizliği Ve Cilası Nasıl Yapılır?

Mobilya Bakımı, Temizliği Ve Cilası Nasıl Yapılır?

Mobilya Bakımı, Temizliği Ve Cilası Nasıl Yapılır?

Sevdiğiniz mobilyalarınızı kullanırken onların daha temiz ve gösterişli olmasını isteyebilirsiniz. Özellikle ilk günkü gibi kalmalarını ve her zaman temiz bir görüntüsünün olmasını herkes ister. Mobilyalar çok sık değişen eşyalar değildir. Fakat hem kullanım hem de bakımdan dolayı eskiyebilirler. Birçok kişi de anılarının bulunduğu mobilyalarını değiştirmeyi göz alamaz. Bu yüzden mobilyalarınız belirli aralıklarda cila isteyebilir.

Ahşap Mobilya Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap mobilyalar daha önceden verniklenmiş mobilyalardır. Vernik sonrası balmumu ile cilalama yapılmıştır. Sürekli kullanılan ahşap mobilyalarda zamanla matlaşma olabilir. Öncelikle ahşap mobilyalardan dikkat etmeniz gereken herhangi bir leke var ise bunu cila ile temizlememeniz gerekiyor. Temiz bir bez ile lekeyi çıkardıktan sonra ve mobilyanın görüntüsünün matlaştığını gördüğünüzde cilalama işlemi yapmalısınız. Günlük temizlik yapılmasına rağmen belli zaman içerisinde cila isteyen mobilyalardan biridir ahşap mobilyalar.

Ahşap Mobilyalar için ev Yapımı Cila Nasıl Yapılır?

Mobilya bakımı nasıl yapılır?

mutlaka günlük yapılması gerekir. Mobilya spreyleri ya da toz temizleme spreylerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önemli olan mobilyanın lekesinin olmaması gerekmektedir. Lekeli mobilyalarda lekeyi temizledikten sonra silikon spreyler aracılığıyla mobilyalarınızı parlatabilirsiniz. Mobilya cilalaması nasıl yapılır bu soru sürekli sorulan sorulardır. Evinizde cilalamayı kendiniz yapacaksanız öncelikle mobilyanıza uygun bir vernik tercih etmelisiniz. Bu arada verniklere işlemi yerine mobilyacılarda satılan özel ürünleri de tercih etme imkanınız bulunmaktadır.

Mobilya cilalamasında kullanılan yağ bazlı mobilya cilaları ve sentetik mobilya cilaları bulunmaktadır. Yağ bazlı mobilya cilaları genel olarak koyu mobilyalarda tercih edilir. Daha çok parlaması için tercih edilen bu yağ bazlı mobilya cilaları uygularken de kolaylık sağlamaktadır. Kuru temiz bir bez ile uygulayabilirsiniz. Sentetik mobilya cilaları ise mobilyalarınızın tozunu almak için uygulayabileceğiniz bir mobilya cilasıdır.

Evinizde mobilyalarınızın daha parlak bir görünüme sahip olmasını istiyor ve cila yapamıyorsanız bir suya sirke karışımı hazırlayıp mobilyalarınızı bu şekilde temizleyebilirsiniz. Mobilya bakımı zor görünse de birkaç ufak detay ile mobilyalarınız ilk günkü gibi kullanabilirsiniz. Her gün toz alıp arada cilalama yaparak kullanılan mobilyalar daha uzun süre parlaklığını koruyup yeni alınmış etkisi yapabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap