1. Ana Sayfa
  2. Dekorasyon
  3. Erkek, Kız Genç Odaları Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri

Erkek, Kız Genç Odaları Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri

Erkek, Kız Genç Odaları Dekorasyon Önerileri ve Fikirleri

Genç Odaları İçin 10 Dekorasyon Önerisi

Genç odalarını dekore ederken ilk olarak kullanışlı olması ve olabildiğinde az eşya ile canlı renkler kullanılması çok önemlidir. Bunun için sizler ile birkaç dekorasyon fikrini paylaşacağım.

1- Az ürün tercih edin

Genç odalarından olabildiğinde az ürün tercih etmek çok önemlidir. Gençler dağınıklığa oldukça müsait olduğu için dağınık görünüme sebebiyet vermemek adına büyük bir dolap, bir yatak, bir komodin ve bir çalışma masası yeterlidir.

2- Çalışma masasının çok büyük olmaması önemlidir.

Çalışma masası çok büyük olmamalıdır. Özellikle üzerinde çok fazla eşya bulundurulabilecek çalışma masaları dikkat dağıtmaya oldukça meyilli hale getirebileceği için veya bilgisayar koyulmaya uygun hale geldiği için tercih edilmemelidir.

3- Büyük dolap tercih edilmelidir.

Odanın alabileceği kapasite de bir dolap oldukça uygun olacaktır. Böylece odada farklı yerde bulunma ihtimali bulunma ürünler tek bir dolapta kolayca saklanabilir.

4- Büyük bir yatak ideal olacaktır.

Genç odasında büyük yatak tercih edilmesi oldukça önemlidir. Genç odası küçük yaşlarda dekore edilmeye başlanacak olabilir ama çocuk çok uzun yıllar bu odayı kullanmak durumunda kalabilir. Bunun için büyük yatak bir kere alınırsa daha sonra değiştirilmek zorunda kalınmamış olur.

5- Perde seçimi oldukça sade olmalıdır.

Perdeler oldukça sade tutulmalı böylece çocuğun zevkleri değiştikçe perdeler de değişmek zorunda kalmaz. Zebra perdeler tercih edilmesi de doğru bir tercih olur. Bu sayede odayı kullanacak olan birey güneş almak için çok çaba sarf etmek zorunda kalmaz.

6- Canlı renkler kullanılmalıdır.

Erkekler için mavi kızlar için pembe dekore edilmiş odalar oldukça banel olacaktır. Bunun için odada modern esintiler ile sarı, turuncu, yeşil gibi canlı renkler bir arada kullanılmalı. Duvarlara soyut ve herhangi bir teması olmayan duvar kâğıtları kullanılabilir veya birkaç canlı renkli tablo ile süslenebilir.

7- Yeterli alan var ise bir koltuk ve puf fikri hiç de kötü olmaz.

Eğer odada yeterli bir alan varsa bunu güzel bir koltuk veya bir puf ile değerlendirerek bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz. Bu sayede süreli masanın başında oturmaz ve masa ders çalışma alanı olarak kalır. Ayrıca kitap okuma veya bilgisayarla oynama gibi aktiviteleri için de rahat bir alan oluşur.

8- Mobilyalar her cinsiyete ve her yaşa uygun olacak şekilde seçilmeli.

Mobilyalar hem bir kızın hem de bir erkeğin ortak kullanacakmış gibi seçilmesi odanın uzun yıllar kullanılmasını sağlayacaktır. Açık renkli veya desensiz takımlar, yatak başlıklarında açık renkler tercih etmek gayet kullanışlı olur. Bunun yanı sıra duvarları da aynı şekilde beyaz veya krem renkli seçmek doğru olacaktır.

9- Duvarları açık renkli tercih etmek doğru olacaktır.

İlla renkli bir duvar tercih edilecekse bu renklerin en açık tonları olmalıdır. Dinlensin diye mavi renk veya başka bir şey için bir renk seçmektense beyaz gibi ekru gibi renkler tercih edilmelidir.

10- Oda çocuklar için bir yaşam alanı olacak şekilde tasarlanmamalı.

Oda bir birey için içinden hiç çıkmasa da yaşayabileceği bir alan olarak tasarlanmamalı. Bu sayede birey odasının dışına çıkıp evin farklı alanlarını da değerlendirme gereksinimi duyacaktır. Olabildiğince az özellikli odalar çocuklarınızın odasına kapanma istediğini azaltacaktır. Ayrıca Küçük Çocuklu Evler İçin 5 Dekorasyon Önerisi yazımı inceleyerek küçük çocukların oda dekorasyonu hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap