1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Yenidoğan Bebek Gazı Çıkarma, Ne iyi Gelir, Nasıl Çıkarılır

Yenidoğan Bebek Gazı Çıkarma, Ne iyi Gelir, Nasıl Çıkarılır

Bebekler, hayatımızın neşesidir. Bir ailenin mutluluğu bebek sahibi olmasına bağlıdır. Dünyanın en şirin yaratılmışı olan bebekler, özel bakım ister. Çok narindirler ve hemen hemen her şeyden etkilenebilirler.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Gaz, bağırsaklarda, bazı gıdaların oluşturduğu havadır. Fıstık, soğan, acı, ekşi, mercimek, fasulye ve patates gibi gıdalar gaz yapar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, anne, bu gıdaları tükettiği zaman, süte geçer ve gaz yapar. Bu nedenle, bebeklerdeki gaz problemlerinde ilk dikkat edilecek husus, annenin yiyeceklerine dikkat etmesidir. Sigara ve alkol gibi zararlı şeylerin tüketilmesi zaten düşünülemez. Bazı bebeklerin fizyolojik yapıları nedeniyle çok fazla gazı olabilir. Gaz karın ağrısı yapar ve bebek sürekli ağlar. Bu nedenle, bu gazın, uygun bir şekilde çıkarılması gerekir. Bebekler çok narin oldukları için, yeni doğan bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir aksi taktirde bebeğinizin canını incitebilirsiniz.

Bebeklerdeki gazın çıkması, bebeğin rahatlaması için önemlidir. Yeni doğan bebeklerin gazını çıkarmak için, yüzükoyun yatırmak daha emniyetli olacaktır. Kucağınızda yüzükoyun yatırma işleminde çok dikkatli olmalısınız. Unutmayın, bebekler hiç bir şekilde kendilerini tutamazlar. Boyun kısmına dikkat edin. Sırtı ve boynu hep aynı hizada tutulmalıdır.

Yenidoğan bebeklerde Gaz çıkarma işleminde, sırt üstü yatırılan bebeğin sırtı, fazla bastırmadan, dairesel hareketlerle ovalanmalıdır. Elinizin değmesi yeterlidir. Çok ince derileri vardır. Bu nedenle çok naziktirler. Ovalama işleminde sakın bastırmayın veya zorlamayın. Elinizle hafif bir şekilde dokunup, dairesel hareketlerle okşamanız yeterlidir.

Geğirme sesi veya gaz kokusu geldiği zaman, gazı çıktı demektir. Bazen kusma şeklinde de olabilir. Bu durumda telaş etmenize gerek yoktur. Çocuğun susması ve rahatlaması da, gazın çıktığının belirtisidir. Kucağınıza aldığınız zaman karnına elinizi koyup aldığınız zaman, bebek çok daha rahat eder. Bir elinizi karnına koyup, o elinizin üzerine bebeği yatırmalısınız. Diğer elinizle, çok yumuşak bir şekilde, dairesel hareketlerle, sırtını okşamalısınız. Bu şekilde, yeni doğan bebeklerde gaz sorunu ortadan kalkacaktır.

Bebekler, ya gazı olduğu için, ya acıktığı için, ya hasta olduğu için ya da altını ıslattığı için ağlar. Ortamın gürültülü ve stresli olması da bebeği huzursuz eder. Yeni doğan bebeklerdeki gaz sorununda, doktor tavsiyesi de çok önemlidir. Özellikle normalden çok gazı olan yeni doğan bebeklerde, uzman doktor tavsiyesine başvurmak gerekir.

Bebek Mamaları ve Ek Gıdalar

Altı aylıktan sonra, anne sütü yanında ek gıdaları verirken dikkat etmek gerekir. Yenidoğan bebeklerde Gaz yapan mamaları tercih etmemeliyiz. Bebekler, ek gıda almaya başladığı zaman, papatya ve rezene çayı, bebeklerdeki gaz sorununa iyi gelmektedir.

Bebeklerde Gaz Masajı Nasıl Yapılır Video İzle

Bebeklerde gaz çıkarma hareketleri Resimli Anlatım

Yorum Yap

Yorum Yap