1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Yakadan Başlama Bebek Hırkası Nasıl Örülür

Yakadan Başlama Bebek Hırkası Nasıl Örülür

Yeni doğacak olan bebeklerle ilgili en büyük telaş kıyafet telaşıdır. Anneler bebekleri için en kaliteli ürünleri almak istemekte ve bunun için sürekli alışverişle çıkılmaktadır.

Fakat en geleneksel olan örgü kıyafetler bebekler için her zamana en iyisidir. Genellikle ananelerin ya da babaannelerin ördüğü hırkalar ve patikler bebeğin soğuktan korunmasını ve rahat etmesini sağlamaktadır. Bu noktada örgü kıyafetlerde ihmal edilmemeli ve en az 3-4 parça hazırlanmalıdır. Örgü örmeyi bilmeyenler için en pratik yakadan başlama bebek hırkası yapımı yakadan başlanarak örülen ufak bebek hırkalarıdır. Programında dekoratif ürünlerin yapımını gösteren Derya Baykal bile bu hırkayı uygulamış ve izleyicilerine sunmuştur. Hırkanın yapılabilmesi için ilk adım malzemeleri almak sonrada yapıma başlamak olacaktır.

Yakadan başlama bebek hırkası yapımı

Yakadan başlayarak bebek hırkası örmek hemen hemen herkesin yapabileceği bir hırka örme tekniğidir. Bunun için ilk olarak gerekli olan malzemeler alınmalıdır. Gerekli olan malzemelerden ilki 3 ya da 4 numara şiş ve bebekler için özel olarak satın iplerdir. Satın alınacak olan şişin 3 numara olması çok daha sıkı ve derli toplu bir hırka elde edilmesini sağlayacaktır. İp olarak seçilecek renk tamamen kişisel zevklere bağlıdır. Bebek kızsa pudra pembe erkekse bebek mavisi gibi renkler alınması çok daha doğru olacaktır. Fakat satın alınacak ipin renginden çok daha önemli olan nokta özelliğidir. Herhangi bir ip değil antibakteriyel bebek ipliklerinden satın alınmalıdır. Böylece bebeğin hassas olan cildine herhangi bir zarar gelmeyecek ve hırka güvenle kullanılabilecektir.

Yakadan başlama bebek hırkası için gerekli olan tüm malzemeler alındıktan sonra yapımına geçilmelidir. Yapımı için bebeğin ölçüleri son derece önemlidir. Yeni doğmuş bir bebek için 75 ilmek yeterli olacaktır. 75 ilmek atılmalı ve aşağı doğru 2 cm kadar haroşo örülmelidir. Daha sonra düğme kısmı için 4 ilmek haroşo örülmeli ve ön için geri kalanı 15 ilmek düz şekilde örülerek bitirilmelidir. Hırkanın delikli duran model kısmının yapılması için 1 dola 1 düz ör taktiği uygulanmalı ve bu şekilde aşağı doğru ilerlenmelidir. Kollar ise 80 ilmek kadar düz örülmeli ve daha sonra dikilmelidir. Hırkanın sırt kısmı da düz örülmeli ve ayrı ayrı örülen tüm parçalar bir araya getirilmelidir. Derya Baykal’ın programında yayınlanan bu hırka tarifi resimli olarak incelendiğinde çok daha kolay bir şekilde öğrenilebilecektir.

Hırka nasıl yıkanmalı ve ne şekilde saklanmalıdır?

Yapılan bebek hırkası oldukça hassa olduğunda oldukça dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Bu tarz bebek hırkalarının elde yıkanmasına yarar görülmektedir. Fakat elde yıkanacak vakit yok ise çamaşır makinasında 30 dereceyi geçmeyecek bir sıcaklıkla yıkanmalıdır. Böylece hırkada herhangi bir deformasyon oluşmayacaktır.

Yakadan başlama bebek hırkası videosu izle

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kızım için aylardır bir hırka yapmak istiyordum biraz cesaretsizlik mi dersiniz yoksa korkaklık mı bilemiyorum ama yazınızı okuyunca birden hırkayı örmeye başladım ve bugün itibari ile hırkayı tamamladım