Anasayfa / Anne / Kolay Doğum Yapmanın Yolları, Püf Noktaları Nelerdir? Neler Yapılmalı?

Kolay Doğum Yapmanın Yolları, Püf Noktaları Nelerdir? Neler Yapılmalı?

Kolay Doğum Yapmanın Yolları?

Her kadın anne olmak ister fakat önünde zorlu bir süreç vardır. Süreci biraz daha zorlu hale getiren de, süreç içinde işimizi kolaylaştıracak noktaları görememiz, bilemememizdir. Fakat, günümüzde hem konunun uzmanlarından, hem de tecrübelerden yararlanma şansımız vardır. Bu konuda okuyacağımız yardımcı kitaplar da bize hem destek olacak, hem de doğru bildiğimiz yanlışları düzeltmemiz konusunda yardımcımız olacaktır. Kolay doğum için hamilelik sürecinde almamız gereken vitaminleri almaya, düzenli beslenmeye, günlük almamız gereken su miktarını almaya, gerekli aşılar varsa bunları yaptırmaya özellikle dikkat etmeliyiz.

Kolay doğum için özellikle doğumu kolaylaştıracak kas hareketlerini öğrenmeli kendimizi, bebeği hırpalamadan düzenli yapmalıyız. Nefes almayı öğrenmeliyiz. Bu hem sağlıklı yaşamamızı  sağlayacak hem de doğumu kolaylaştıracaktır. Öncelikle doktorunuza, hastanenize güvenin. Doktorun doğum için verdiği tarihe 10 gün daha ilave etmeli, çevreyi dolayısıyla kendimizi ve bebeğimizi strese sokmamalıyız. Doğumun yaklaştığı zamanlarda artık bize hastanede lazım olacak eşyaların içinde olduğu çanta hazır olmalıdır. Hangi hastanede doğum yapacağınız belli olmalı, hangi yollardan gidebileceğimiz konusunda da bilginiz olmalıdır. En çok sevdiğimiz, güvendiğimiz kişinin bu anlarınızda yanınızda olmasına özen göstermelisiniz.

Sancımız başlar başlamaz hastaneye gitmemeli doktorumuzla irtibat halinde olarak, dayanabildiğimiz kadar bu süreyi evimizde geçirmeye çalışmalıyız. Sancılar geldiğinde ayakta  ya da çömelmiş vaziyette bunlarla baş etmeye çalışmalı normal doğum yapmaya gayret etmeliyiz. Rahmin  kaç santim açıldığı direk bizimle ilgili değildir bunu unutmayalım. Doğumu sağlayacak açılma bazen çok kısa sürdüğü gibi bazen de çok uzun zaman  da alabilmektedir. Biz sancılarımızla baş etmeye çalışmalı nefes teknikleri ve daha önce çalıştığımız kas hareketleriyle bu süreci kolaylaştırmaya çalışmalıyız.

Hastaneye giderken yanımızda, su şişesi  olmayı unutmayalım. Doğum sırasında su içelim  fakat fark etmeden de çok su içmeyelim. Sancılar sırasında sırtımıza masaj yaptırırsak biraz daha rahatladığımızı fark edebiliriz. Sevdiğimiz müziklerden oluşan mp3ümüzü yanımıza alabiliriz. Lavanta ya da yasemin kokusu kaslarımızı rahatlatabilir. Bu yağlardan bir pamuğa döküp yanımızda götürebiliriz. Hastanede doktorlara ve hemşirelere karşı çekinceli olmamalı bu süre zarfından kendini serbest bırakmaya özen göstermeli. Kalabalıkta sancı çekmek sizi daha gergin hale getirecektir. Üzerinize bir battaniye alabilirsiniz. Hastanenin daha sessiz, ışığı daha az olan bir köşesini tercih edebilirsiniz. Bütün bular yapılmazsa ve çekinceler devam ederse sancının gitmesine sebep olabilir. Bağırmak sizi rahatlatacaksa bundan kaçınmayın. Unutmayın sizin bu sürede gergin  olmanız hem bebeği rahatsız edecek hem de kolay doğumu zorlaştıracaktır. Bunun doğal bir süreç olduğu kolaylıkla da üstesinden geleceğiniz konusunda kendinizi ikna edin. Bunun için doğum öncesinde tercihinize göre yoga, meditasyon yapabileceğiniz gibi dua yoluyla da rahatlayabilirsiniz.

Kaynak: Makalemix.com

Kolay Doğum için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun Tavsiyeleri

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir