Anasayfa / Anne / Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelik dönemi, kadının beslenmesine en çok özen göstermesi gereken dönemdir. Bir kadın sağlıklı yaşamak için zaten dikkat etmesi gereken hususlara bebeğine bir zarar gelmemesi için daha fazla özen göstermek zorundadır.

Vücudu için gereken, protein, vitamin, karbonhidrat  ve mineralleri  almalıdır elbette fakat bütün bu besin maddelerini tüketirken belli konulara dikkat etmesi gerekecektir. Öncelikle vücudunu susuz bırakmamalıdır. Tükettiği tuz oranını azaltmalıdır. Yağlı ve basit karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Tükettiği sebze ve meyvelerin  üzerlerindeki bakteri ve parazitlerin bebeğe zarar vermemesi için, iyice yıkamadan yememelidir.

Hamilelikte kesinlikle yenmemesi gereken 5 besin

  1. Uzak durması gereken gıda maddelerini saymak gerekirse; az pişmiş ya da çiğ yumurta salmonella bakterilerini taşıyabilir ve anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu bakteri erken ya da ölü doğuma bile sebebiyet verebilir. İçinde çiğ yumurta olduğunu düşündüğümüz besin maddelerinden de uzak durmalıyız. Evde hazırladığımız mayonez gibi, ya da bazı çiğ yumurta ile hazırlanan pastalar  gibi.
  2. Çay  vücuttaki demir emilimini azalttığı için tüketilmemeye çalışılmalıdır. Onun yerine 2 fincandan fazla olmamak üzere adaçayı, yeşil çay, rezene tüketebiliriz. Kafein oranı yüksek olan kahvede kafeinin fetüse geçmesi sonucunda düşük doğumlara sebep olabilmektedir.
  3. İşlenmiş gıdalardan uzak durmalıyız. Şekeli, hazır meyve suları yerine, kendi sıktığımız, taze  meyve sularını tüketmeyi tercih etmeli, alkollü içeceklerden uzak durmalıyız.
  4. Çiğ ya da az pişmiş  et, tüketilmemeli. Etlerde bazı zararlı bakteriler kaslarda yaşamaktadır.  Kırmızı eti tamamen pişirmek zararlı bakterilerin  ölmesini sağlayacaktır. ışıl işlem görmüş et ürünleri tüketilmemeli, bu işlemle hazırlanan et ürünlerinin hazırlanması aşamasında bakteri oluşumun artabileceği  bilinmektedir. Sakatatların A  vitamin değeri çok yüksek olduğu için sınırlı miktarda tüketilmelidir. Çiğ balık ve cıva oranı yüksek olan  sardalye, alabalık gibi balıklar tüketilmemeli. Cıva hem anne hem de çocuk için çok tehlikeli zehirli bir maddedir.
  5. Süt  ve süt ürünleri pastörize değilse tüketilmemeliyiz. Böylece zararlı bakteriler yoluyla bizi ve bebeğimizi hasta edebilecek, sağlığımızı tehlikeye düşürebilecek zararlılardan kurtulmuş oluruz.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir