Anasayfa / Anne / Hamilelik öncesinde nelere dikkat edilmeli

Hamilelik öncesinde nelere dikkat edilmeli

Öncelikle hem anne hem de baba adayı kendilerini  bebeğe ruhsal ve fiziksel olarak hazır hissettiğinde, anne baba olmayı düşünmemeliler.

Anti depresan ilaçlar kullanıyorsa 3 ay 6 ay hamile kalmamalı, korunmalıdır. Alkol, sigara kullanmamalı. Kafein oranı yüksek olan tüketim maddelerinden uzak durmalı. Bunlar hem gebe kalma şansınızı azaltır hem de hamilelik süresince bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Alkol kullanımı zeka geriliklerine yol açabilir. Düzenli bir hayatı olmalı, beslenmesine, uykusuna ve dinlenmesine dikkat etmelidir. Gebeliği komplike edebilecek hastalıklardan olan kansızlığa dikkat edilmelidir. Ayrıca şeker hastalığı varsa, kalp romatizması varsa,    Guatr  varsa hamile kalmadan önce ve hamilelik boyunca çok dikkatli olmalıdır. Eğer anne kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak gibi enfeksiyon hastalıklarının önceden geçirmeyip de hamileyken geçirecek olursa bu enfeksiyonlar bebeğe ciddi zararlar verebilir. O nedenle de anne olmayı düşünüyorsa önceden aşısını yaptırmalıdır. Bir kadın düzenli olarak yılda bir kez jinekoloğa  görünmelidir. Ama hamile kalmadan önceki  üç ayda simir testi ve mamografi dahil daha kapsamlı bir doktor muayenesine gitmelidir. Kadında miyom, kist ve endometriozis  gibi rahatsızlıklar varsa muhakkak tedavi edilmelidir.

Kadın hamille kalmayı planladığı andan itibaren bebeğe zararlı olabilecek bütün ilaçları kullanmayı bırakmalı. Radyasyon almamaya çalışmalı, röntgen çektirmemelidir.

Anne adayının çok zayıf yada kilolu olması hem bebeğin hem de kendi sağlığı için iyi olacağını bilmelidir. Hatta çok zayıflık ve şişmanlık anne adayının hamile kalmasını da engelleyecektir. Hastaneye anne ve baba beraber giderlerse bu daha iyi olur hem kan uyuşmazlığı olup olmadığına bakılmalı. Hem de eşlerin, özgeçmişleri geçirdikleri hastalıklar taranmalıdır. Anne adayının tiroit bezinin çalışmasında bir problem olup olmadığına bakılmalıdır. Varsa hamile kalmadan önce tedaviye başlanmalıdır.

Anne adayı hamilelikten önceki 3 ayda eğer vücudunda eksiliği varsa folik asit almalıdır. B vitaminlerini almaya başlamalıdır. Fakat eğer ihtiyaç yoksa fazla alınan B12 ve folik asitin bebekte otozim riskini 2-3 kat arttırabileceği de unutulmamalıdır. Yine hamilelikten önce dişlerinizin bakımını yaptırın. Bebeğin ihtiyacı olan kalsiyumun sizden karşılanacak olması dişlerinizde problemlere yol açabilir.

Ayrıca beslenmenizde doğal gıda maddeleri tüketmeye çalışın. İçinde tatlandırıcılar, renklendiriciler ve koruyucu maddeler olan tüketim maddelerinde uzak durun.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir