Anasayfa / Anne / Hamilelik Krampları Nasıl Önlenir, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir?

Hamilelik Krampları Nasıl Önlenir, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir?

Hamilelik Krampları Nasıl Önlenir?

Normal olan vücut ağırlığını taşımaya alışmış olan bacak bebek gibi ekstra olarak ağırlık taşımaktan yorulması ya da karın bölgesinden bacaklara oradan da kalbe ve oradan da sinirlere kan taşıyan damarlara baskı yaparak normalden daha geniş olan kramplara neden olabilmektedir. Toplum arasında bacaklardaki krampların kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı ve bu nedenden yüksek doz da kalsiyum almanın bacak kramplarıdan kurtulmada etkili olabileceği varsa da yüksek kalsiyumun hamilelik dönemindeki krampları önlediğine dair herhangi bir kanıt bulunmaz.

Kramp devam ederse ne yapılabilir?

Bacaktaki ağrı sıradan bir kramp ağrısı aynısı değilse, bacaktaki ağrı bir türlü geçmiyorsa, bacakta her hangi bir şişlik ve ödem, kızarıklık varsa, bölgeye dokunulduğuna ağrı hissediliyorsa kesinlikle hekimi aramak gerekir. Genel olarak bu ağrılar kan pıhtısı belirtisi olabileceğinden acil müdahale edilmesi de gerekebilir. Kan pıhtıları kramplara göre daha nadir olsa da hamilelik krampları daha sık görülür.

Hamilelikte Kramp Giren Bacak Nasıl Tedavi edilir?

Bacağa kramp girdiyse baldır krampı olduğu zaman bacağı hemen esnetmeye çalışmak gerekir. Bacağı, başlangıç noktası topuk olacak biçimde dümdüz uzatmak, ayak parmaklarını öne doğru oynatarak esnetmek gerekir. Bu başlangıçta can yakabilir ama kasılmalar ve ağrı gitgide azalarak yoktur olur. Kramp gire bölgeye genel olarak masaj yapmak ya da kramp giren bölgeyi sıcak su dolu bir şişe yardımı ile ısıtarak rahatlamak denenebilir. Birkaç dakika boyunca bu şekil de yürümek de destekçi olur.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir