1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Hafta Hafta Gebelik Dönemleri, Takibi ve Belirtileri

Hafta Hafta Gebelik Dönemleri, Takibi ve Belirtileri

Anne olmak en zor sanatlardan biridir. Yaşamda dönüm noktası diye adlandırılabilir ve bu dönüm noktası küçücük bir ceninin rahime düşmesiyle başlar. Yani hamilelik dönemi bu dönem hayatınızda yaşayabileceğiniz en ilginç dönemlerden biridir bu kadar ilginç ve farklı bir dönemi yaşayabilmeniz için tekrar hamile kalmanız gerekir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günden itibaren farklı duygular hissetmeye başlarsınız, artık hiç bir şey sizin değil bebeğinizindir. Hayattaki yaşama sevinciniz, hayata tutunuşunuzun artık tek anlamı bebeğiniz olur, daha dünyaya gelmeden sanki uzun yıllardır sizinleymiş hayatınızda o karnınıza düşmeden önce yaşamıyormuşçasına her şeyi yok sayarsınız. İşte bu duygular artmaya başladıkça anne olmaya başlarsınız ve bu annelik duygusu 41 hafta boyunca sizinle olurken 41 haftanın sonunda artık bebeğinizin üstünde olacaktır ve bütün yaşamı boyunca siz onun vazgeçilmez parçası olacaksınız.

Hamilelik Evresi İlk 10 Hafta

1-2. haftalar: Yumurtlama kadının 6 gün boyunca korunmasız vajinal ilişkiye girmesiyle oluşacaktır. Çiftlerin spermleri eğer uyuyorsa bu yeni bir hücre oluşturmak için birleşir buna da döllenme denir.

Yumurtalaşma kadının adet döngüsünden 10 gün sonra oluşmaya başlar, bazı kadınlarda bu durum bazen erken ya da geç oluşabilir buda adet döngüsüyle ilgili bir durumdur çünkü ortalama adet döngüsü 28 günde birdir ama bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

3-4. haftalar: döllenmiş yumurta daha da aşağı inerek daha da fazla hücre bölünmesini sağlar ve 3-4 gün sonra rahime ulaşır, bölünen hücreler daha sonra rahim için yüzen bir top oluşturur.

Gebelik rahim içinde hücre topu oluştuğu zaman başlar buna da implantasyon denilir. Bu durum döllendik ten 6 gün sonra başlayıp 3-4 gün sürer.

Gebelik her zaman oluşmaz implantasyon tamamlanmadan önce tüm döllenmiş yumurta kadınların adet kanamaları sırasında dışarı atılır.

5-6. haftalar: bu haftalarda bebeğin kalp ve dolaşım sistemi gelişmektedir yani embiryonik gelişim oluşmaktadır. Kol ve bacak tomurcukları gelişir, omurilik ve büyük sinirleri oluşur ve göbek kordonu bu haftalarda gelişim göstermeye başlar.

7-8. haftalar: kalp oluşumu devam ederken, dirsekleri, el ve ayak parmakları oluşmaya başlar. Aynı zamanda bu haftalarda kulaklar, gözler, göz kapakları, karaciğer ve üst dudak şekillenmeye başlar. Bütün embriyolar erkek olarak gelişim gösterir ancak tetik varsa kız olarak değişim gösterir.

İkinci ay hamilelik belirtilerinin arttığı ayladan biridir, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, sık idrara çıkma, mide yanması, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Hamile bir kadının kalbi daha hızlı ve daha sert çarpmaya başlayıp vücut daha fazla kan üretir.

9-10. haftalar:  bu haftalarda el ve ayak parmaklarında uzamalar başlar, göbek kordonu plaseneta fetusun karınına bağlar yani plasentayı rahim duvarına bağlar buda bebeğin kordon yardımıyla besin ve oksijen almasına aynı zamanda atıklarının dışarı atılmasına yardımcı olur.

Hamilelik Evresi 2. 10 Hafta

11-12. haftalar: artık el ve ayakları oluşmuştur, kemikler sertleşmeye başlar, deri ve tırnaklar büyümeye başlar,  cinsellik için tetiklenen hormonlar cinsel organlarının oluşmasını sağlar, böbrekler idrar yapmaya başlar, ter bezleri görünür, göz kapakları tamamen oluşur.

Üçüncü ay hamilelikte ilk iki ayın belirtilerinin çoğu devam eder, hatta bazen bu etkiler daha da artar, bulantılar fazlalaşır, göğüslerde büyüme ve değişim gösterme devam eder yani meme etrafındaki areola denilen alan daha büyük ve koyu renkli olur, akneye meyilli kadınlar salgınlarla karşılaşabilir. Kilo anlamında her hangi bir değişiklik yoktur.

13-14. haftalar: bebeğin cinsiyetinin ultrason ile görebileceğiniz döneme gelinmiştir. Saçlar büyümeye başlar, prostat bezi erkeklerde gelişim göstermeye başlar, yumurtalıklar kızlarda pelvik bölgede aşağı hareket eder. Ağız çatı oluşur.

15-16. haftalar:  bu haftalarda bebeğin tüm organlarında gelişim devam eder.

Bu haftalarda annede bulantı giderek azalmaya başlar, mide ekşimesi ve kabızlık görülmeye başlar, göğüslerde büyüme, ağrı ve areola koyulaşması devam eder, nefes darlığı oluşmaya başlar, artan kan akışı diş eti, burun kanamaları veya burun tıkanıklığı gibi durumlar göstermeye başlar, kan akışı nedeniyle baş dönmesi oluşmaya başlar.

17-18. haftalar: bu haftalarda bebeğin gelişimi devam etmektedir.

19-20. haftalar: ortalama olarak fetüs boyu16 cm ulaşır, tüm vücudu ince bir tüy kaplar, deride cildi koruyacak yağlı bir kalıp kaplar, kızlarda rahim oluşmaya başlar.

Hamilelik Evresi

Annelerde beş ay boyunca ilk kez hareketleri hissetmeye başlarlar, bu daha çok mide de kelebeklenme gibi olur, dördüncü aydaki belirtiler aynı şekilde bu ayda devam etmektedir, mide yanması, kabızlık, nefes darlığı, diş eti kanamaları gibi.

21-22. haftalar: fetüs 18-19 cm boyuna gelmeye başlamıştır, kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımı başlar, tat tomurcukları oluşmaya başlar.

23-24. haftalar: fetüs boyu yaklaşık 20 cm ulaşmıştır. Kaşlar ve kirpikler 23- 26. ncı haftalar arasında oluştuğu için gelişim göstermeye başladığı haftalardır.

Dördüncü ve beşinci aydan itibaren hamilelik belirtileri devam etmektedir. Nefes darlığı artar, göğüsten minik süt damlaları gelmeye başlar ve bu gebelik boyunca devam eder, bazı kadınlarda kasılmalar oluşmaya başlar; bunlar rahim ya da karın ağrısı gibi hissedilir, kasılmalar eğer sık sık oluyorsa doktora gitmeniz gerekir.

25-26. haftalar: fetüs yaklaşık 23 cm ulaşır, artık fetüs de hamileliğin sonuna kadar yağ oluşmaya başlar.

27-28. haftalar: fetüs yaklaşık 25 cm’e ulaşır, göz kapakları tamamen oluşmuştur,

Annelerde rahim giderek genişlemeye devam eder, sırt ağrısı giderek artar, bir önceki ayın belirtileri bu ayda devam eder, sadece baş dönmesi azalmaya başlamış olur.

29-30. haftalar: fetüs 27 cm’e kadar ulaşmıştır, erkeklerde testisler skrotum başlar bu 30-34 haftalar arasında oluşur ve 40. Haftaya kadar yani bebeğin doğumuna kadar devam eder.

Hamilelik Evresi 3. 10 Hafta

31-32. haftalar: fetüs boyu28 cm ulaşır, lanugo düşme başlar,

Annelerde rahim düştükçe giderek yorgunluk ve nefes alma problemi artar, bacaklarda damarlar morararak belirginleşmeye başlar, hemoroidler oluşmaya başlar ve ağrılı bir şekilde devam eder, vücutta çatlaklar oluşmaya başlar, kasılmalar, kabızlık ve mide ekşimesi devam eder, mesane baskısı oluşur, hormonlar nedeniyle saçlar dolgunlaşır ve sağlıklı görünür.

33-34. haftalar: fetüs 30 cm e ulaşır, gözler artık ışığa maruz kalmalara başlar ve sıkmalar oluşur.

35-36. haftalar: fetüs boyu 32 cm olur, fetüs aynı zamanda şişmanlar ve cildi kırılmıştır artık.

Büyüyen cenin nedeniyle artık annelerde gerginlik daha da fazla olmaya başlar, uyku sorunları, yorgunluk, idrar tutamama sorunu oluşur, nefes darlığı devam eder,  bazı annelerde rahim aşağı indikçe kabızlık ve mide ekşimesi azalabilir.

37-38. haftalar: fetüs yaklaşık 34-36 cm e kadar ulaşmıştır ve artık sağlam kavrayışlara sahiptir.

39-40. haftalar: doğum zamanı aslında gelmiştir, birçok kadın bu haftalarda beklenilen sona ulaşıp doğum işlemi gerçekleştirir.

Doğum Haftası

Ortalama yeni doğan bebek 3-5 kg ağırlığında olup 45-46 cm uzunluğuna ulaşmıştır. Vernix ve lanugo tamamen düşer. Rahim iyice aşağı indikçe yani fetüs aşağı doğru geldikçe nefes darlığı, mide ekşimesi ve kabızlık git gide artar aynı zamanda sık idrara çıkmaya başlar anne ve hatta idrar kaçırmaları çoğalır.

Doğum ağanı geldiğinde vajinada çok kuvvetli bir ağrı hisseder anne, rahim ağzı hazır bebek dışarı çıkmak için bekler ve vajinaya gelen ağrılarla beraber anne içgüdüsel olarak doğuma başlar. Doğumdan sonra plasenta ve diğer dokularda kadın vücudundan dışarı atılır buna da plasenta denilir.

İşte beklenilen 9 aylık sürenin son anıdır bu sahneler, hayatınızda tatmadığınız acıyı tattığınızı düşünebilirsiniz ama her şey bitip bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sanki 9 ay boyunca bu ağrıları, mide bulantıları, yorgunluk, nefes darlığı gibi birçok sorunu siz yaşamamışçasına daha dinç hissedersiniz çünkü artık bebeğiniz kucağınızda ve yaşama sevinciniz kollarınızın arasındadır, anneliğin ilk günü…

Hafta Hafta Ay Ay Gebelik Dönemleri Videosunu İzle

Yorum Yap

Yorum Yap