1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Göğüs, Meme Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirir?

Göğüs, Meme Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirir?

Göğüs, Meme Ucu Olmayan Anne Nasıl Emzirir?

Anne kucağına alıp bebeğini emzirmeye başladığı zaman sadece onun karnını doyurmayacak hem bebeğinin hem de kendinin duygusal beslenmesini de sağlayacaktır. O nedenle anneler karşılaştıkları bütün zorlukları bir şekilde aşmaya gayret edip bebeklerini biberonla ya da kaşıkla değil kendi sütleriyle doyurmaya çalışmalıdır. Bebeği beslemek için göğüs kadar göğüs ucu da önemlidir.

Memenin Ucu Ne Zaman Çıkar?

Her kadının göğüs ve göğüs ucu yapısı birbirinden farklıdır. Gerçekten de göğüs ucu içeriye doğru çökük kadınlar olduğu gibi göğüs ucu olmayan bayanlar da vardır. Düz gibi görünen meme ucu, bebek dünyaya geldikten sonra ve  emzirmeye devam ettikçe dışarı doğru çıkacak ve büyüyecektir.  Öncelikle  en iyi sonucu alabilmek için emzirme tekniklerini öğrenmeliyiz. Bebeğimizi  emzirmeye başlamadan önce  göğüs ucunuzu çekip uzatmalı bebeğin  üst damağına doğru yapıştırmalıyız. Fakat  göğüs ucunuz bebeğe veremeyecek kadar içerdeyse, meme başını dışarı çıkarabilmek için   bir  tavsiyem de bu işlem için üretilmiş aparatları kullanmanızdır. Bu aparatları  bir müddet kullandıktan sonra zaten meme ucu kasları da büyüyecek  ve dışarı doğru çıkacaktır.  Meme başının bebeği emziremeyeceğiniz kadar içeride olduğu zamanlarda sütünüzü sağıp bebeği böyle besleme çalışabilirsiniz. Bu  metot hem sütümüzün miktarını arttıracak hem de meme kaslarınızı  büyütecektir.

Memenin Ucu Yoksa Ne Yapılır?

Bu işlemler sırasında göğüs ucunuzda acılar, çatlaklar olursa göğsünüzü, emzirmeden önce kendi sütünüzle ıslatın. Çünkü anne sütü çok iyi bir antibiyotiktir. Bebeği emzirme konusunda memenin şekli, boyutu tek belirleyici değildir. Sizin emzirmeye istekli olmanız, gayretli olmanız  bundan daha önemlidir. Çünkü bebek doğal olarak acıktığı zaman bu işlemi yapmak isteyecektir. Yeni doğduğu zamanlar onun en iyi bildiği şey zaten budur. Meme başınız olup olmadığını test etmek istiyorsanız, başparmağınız ve işaret parmağınız yardımıyla memenizin başını tutup dışarı çektiğinizde sertleşiyor ve dışarı çıkıyorsa meme başınız var demektir. Meme başı küçükse meme masajlarıyla yani meme başını sola, sağa, yukarı, aşağı hareket ettirerek dışarı çıkarabiliriz. Meme ucu testini  ve egzersizini doğumdan sonra yapmak daha iyidir. Çünkü bu egzersizler doğumu başlatan hormonların üretilmesine sebep olabilir. Rahimde kasılmalara yol açabilir. Ayrıca meme başını dışarı çıkaran aparatları kullanmadan öncede mutlaka doktorumuza danışmalısınız.

Göğsümün Ucu Yok Emziremiyorum Diyenlere? Eğitim Videosu

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu aparatı kullandım çokta işe yarıyo 1. çocuğumda çok zorlanmıştım ama 2. de o kadar zorlanmadım bence baya faydalı başka kullanan oldumu acaba yada başka tecrübe edenler varmı?