Gebelikte kadına sosyal takviye kayda değer

12 Nisan 2016
8 kez görüntülendi

Hamile bir kadına nasıl davranılmalı?

Psikolog Naciye Tokaç, gebelik sadece kadının yaşadığı bir süreç gibi algılansa da erkeğin de bu süreçte desteğinin çok kayda değer olduğunu söyledi.

Psikoterapist aile çift ve evlilik terapisti bilirkişi Psikolog Naciye Tokaç, hamilelik psikolojisini etkileyen faktörlerle ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu. Psikolog Tokaç, “Hamilelik hayatınızda ender yaşayacağınız; bazı kişilerin hiç yaşayamadığı, hem fizyolojinizi ayrıca de psikolojinizi etkileyen bir süreçtir.” dedi.

Hamileliğin bayan hayatındaki en önemli ve kıymetli dönem olarak nitelendiren psikolog Tokaç, şunları söyledi: “İnsanın varlığına ve hayatının devamına etki eden dünyaya geliş serüvenini bayan yapmaktadır. Kadın kendisinin bu denli kayda değer olduğunu unutmamalıdır. Hamilelik de bu sürecin ilk basamağıdır. Gebelik; kadının özel ve değerli bir varlığı dünyaya ulaştırma aşamasıdır.

Hamileliğin bu denli önemli olduğundan bahsettikten sonra bu sürecin nasıl işlediğini anlatalım. Hamilelik yalnızca kadının yaşadığı bir süreç gibi algılansa da aslında erkeğin de bu süreçte fazla önemli olduğunu söylemeliyim. Hamilelikte birçok değişimi yaşamış bayan yanına bir destek ister. Bu dönemde çevresinde sosyal desteklerinin olması fazla önemlidir.”

Eşi hamile olan erkeklerin yapması gerekenler

Hamileliğin kadının vücudunda çoğu metamorfoz oluşturduğuna işaret eden Tokaç, açıklaması devamında şunları dile getirdi: “Birincil aylarda mide bulantısı, baş dönmesi, kan basıncındaki değişimlere yan kan basıncı sorunları, bayılmalar, vitamin-mineral değerlerinin değişmesine yan sorunlar, halsizlik ve aşerme gibi fizyolojik sorunlara ilerleyen aylarla birlikte vücutta ödem oluşmasına ast kilo artışı ve şişlik oluşması da eşlik eder. Keza hamileliğin en manâlı değişikliklerinden birisi olan hormonal değişimlere ast şehvetli dalgalanmalarda görülmektedir. İşte böyle değişikliklerin olduğu bu süreçte kadının en fazla onu anlayan ve destek isteyebileceği sosyal çevresinden kişilere ihtiyacı olacaktır. Eş veya partneri en manâlı kişidir.

Erkeğin kadındaki değişimleri alışılagelmiş karşılayabilmesi zor olsa da onu anlaması önemlidir. Fizyolojik sorunlarında kadının yanında olarak destek olması, duygusal değişimlerinde ise kavrayış göstermesi önemlidir. Bağlı ancak aile bireyleri ve yakın çevresinin de destekleyici olması açlık edilmektedir.

HAMİLELİĞİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Gebelik sürecinin nasıl geçeceğini etkileyen diğer diğer faktörler de vardır. Bunlar kadının fizyolojik sürecini etkilemektedir. Strese bağlı kramplar, düşükler, erken doğumlar görülmektedir. Hamileliğe ilk önce çiftlerin hazır olmaları gereklidir. Çiftlerin mutlu olması ve birlikteliğin devam ettirilmek istendiği durumlarda çocuk sahibi olunmalıdır. Evliliğin sorunlu olması kadına destek olunmasını engelleyeceğinden çiftlerin mutluluğu önemlidir. Hamileliğin planlanması, erken ya da geç olmaması, çevre istediği için çocuk yapılmıyor olması gereklidir.

Çocuk yapılacak ailenin sosyo-idareli durumunun da dikkat edilmesi gereklidir. Bütün bu faktörler hamileliğin sorunlu geçmemesi ve doğum ardından sevinç hissinin yoğunluğu açısından önemlidir.

Hamileliğin bilhassa son dönemlerine doğru kadının depresif duygulanım yoğunluğu artmaktadır. Hatta doğum sonrası depresyonu oldukça sık görülmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz sosyal desteklerin olması önemlidir fakat eğer bunalım bozukluğu gözleniyorsa profesyonel yardım alınması; annenin doğum ve doğum sonrası bebekle kuracağı bağ açısından önemlidir.”

Gebelikte kadına sosyal takviye kayda değer Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık