1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelik döneminde sizin ve doğacak bebeğinizin sağlığı için beslenme dengesi çok önemlidir. Bu makalemizde gebelikte beslenme nasıl olmalıdır konusuna değineceğiz İleride doğacak olan sorunların temeli anne karnında başlar. Eğer size önerilen düzeyde optimum vitamin, mineral ve demir gibi katkıları alıyorsanız doğacak olan çocuğunuzun ileride sağlıklı olmasına katkıda bulunuyorsunuzdur. Fakat düzensiz besleniyor ve sağlıksız yiyecekler tüketiyorsanız bunun problemleri mutlaka çıkacaktır. O yüzden bir anneden beklenen çocuğunun emzirme dönemi bitene kadar sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Peki, sağlıklı ve dengeli beslenmekten neyi kastediyoruz?

Öncelikle ilaçlara güvenmeden kendi vitamin ihtiyacınızı besinlerden kendiniz almalısınız. İlaçlar hiçbir zaman besin yolu ile alacağınız vitaminlerin yerini tutmayacaktır. İnsan vücudunun gereksinimi olduğu ve besinlerde mevcut olan adı koyulmamış ve keşfedilmemiş birçok vitamin çeşidi vardır. Bunları ilaçlardan elde edemezsiniz. Sadece doğal yollardan beslenerek alabilirsiniz.

Demir içerikli besinler vitamin gibi değildir. Gebelikte vücudun ve çocuğun demir ihtiyacı o kadar artar ki hepsini besin yolu ile alamazsınız. O yüzden doktorunuzdan alacağınız demir ilacı çok önemlidir. Bu özellikle gebeliğin ikinci yarısında uygulanmaya başlanır. Demir kan için çok önemlidir. Gebelikte demir ihtiyacının hepsini besinle almanız çok fazla yemek yemenizi gerektirdiğinden bu vücudun dengesini bozar. Doktorunuzun yapması gereken şey ise bebeğin kan değerlerini inceleyerek belirli dozlar da demir içeren ilaçlar vermektir. Bu bebeğin kan değerleri ile olduğu kadar, çoğul gebelik olması ile de alakalı olabilir.

Gebelikte yiyeceğiniz öğünlere dikkat etmeniz gerekir. Fazla besin tüketeceğinizden 3 öğün olarak yemeniz mideniz de sorunlara yol açabilir. Midenin kapasitesine çok yüklenmemek için günlük öğünü 5’e bölmek gerekir. Ayrıca su en temel besin ihtiyaçlarından biridir. Sindirim sistemi yollarını rahatlatacak en iyi yöntemdir ve su fazlaca tüketilmelidir. Bunu dışında gebelik olmasa da vücuda zarar verecek olan besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Alkol, sigara, çay, kahve gibi zararlı besinler çocuğa ciddi zararlar verebilir.

Gebelik Egzersizleri

Gebelikte beslenmenin önemli olduğu kadar hamilelik eğzersizleride önemlidir bazı hareketleri yapmanız hem sizin sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde yapılan egzersizler yardımı ile doğumu daha hafif atlatabilirsiniz.

Şimdi bu egzersizlere örnek verelim;

İlk olarak bağdaş kurarak oturmak ve 1-2 dakika bu pozisyonda kalmak karın kaslarınızı güçlendirerek bel ağrılarınızı ortadan kaldırabilir. Kasıklarınızın esnemesine yardımcı olur ve doğum sırasında oluşabilecek yırtıkların engellenmesinde önemli rol oynar. Bu yüzden bağdaş deyip geçmeden dikkat ederek bu hareketi yapmak vücudunuz için çok iyi olacaktır.

Bağdaş kurduktan sonra ayaklarımızı birleştirip, ellerimizle dizlerimizden destek alarak V şekline getirme egzersizi de hamilelik için önemlidir. Yine bağdaş gibi kasık yırtılmalarının önüne geçmek adına bu egzersizde oldukça önemlidir. Çalıştırdığı kas kütlesi nedeni ile ihmal edilmemesi gereken bir egzersizdir.

Dik pozisyonda oturup ayakları öne uzatıp aralarında 20 cm boşluk bırakarak öne arkaya ve yanlara doğru esneme hareketleri de oldukça faydalıdır.

Temel egzersiz ise düzenli yürüyüşlerdir. Yürüyüş kasları çalıştırdığı için sizi hamlıktan kurtarır ve vücudunuzu daha dirençli bir hale getirir. Bu yüzden her gün ara ara yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Bu egzersizler her ne kadar faydalı olursa olsun bazı durumlarda sakatlanmalara da yol açabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için bir uzman denetiminde bu hareketleri yapmanızda fayda olacaktır. Aksi taktirde ciddi sakatlanmalara neden olabileceğiniz gibi hem kendinizin hem de bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilirsiniz.

Genel olarak toparlayacak olursak aşağıdaki görselde yer alan egzersizlerin gebelik döneminde anne adayları için faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

17 Oca, 2018

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir

gebelikte-egzersiz nasıl yapılır

Yorum Yap

Yorum Yap