Emzirme Döneminde Beslenme Ve Anne Sütünü Arttıran Besinler

29 Şubat 2016
25 kez görüntülendi

Emzirme döneminde beslenme listesi nasıl olmalı?

bir bebeğin gelişimi için en önemli besin kaynaklarından biridir. Düzenli ve yeteri kadar anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi daha kuvvetli olmaktadır. Annelerin en çok tedirgin olduğu noktalardan biri bebeği emzirme döneminde sütünün kesilmesidir. Emzirme döneminde beslenme anne için son derece önemli bir husustur.

Anne ne kadar sağlıklı beslenirse sütünün daha fazla olacağını ve doyurucu olacağını bilmektedir. Bebeğin itiraz etmeden emmesini sağlamak için anne beslenmesine özen göstermelidir. Hem sütünde kesilme olmayacaktır hem de bebek daha fazla emme alışkanlığı edinebilecektir.

Emzirme döneminde beslenme annenin psikolojik yapısı ile de alakalıdır. Anne beslenmesine dikkat ettiği sürece sütünün kesilmesi mümkün değildir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenen annelerde süt oluşumu fazla olacaktır. Gerekli vitamin ve mineraller alındığında sütün daha verimli olması sağlanır. Anne sütünü arttıran besinler tüketilerek anne sütünün fazla olunması sağlanabilir.

Anne sütünün kesilmemesi için günlük sıvı tüketimine özen göstermelidir. Anne kilo aldığından dolayı beslenmesine ve sıvı alımına dikkat etmezse sütü kesilebilir. Bunun yanı sıra bebeğin emmesi zorlaşabilir.

Emzirme döneminde sütü ne arttırır diye araştırma yapan anneler öncelikle günlük sıvı tüketimini göz ardı etmemesi gerekmektedir. Bu sayede süt oluşumu artacaktır. Süt oluşumu için özellikle tüketilecek gıdaların başında protein kaynaklı gıdalar gelmektedir. Süt, yoğurt ve peynir bol miktarda tüketilmelidir.

Soğan, sarımsak, baklagiller ve lahana çeşitleri annenin sütünün gazlı olmasına sebep olur ve bu gıdaların tüketilirken dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin gelişiminde büyük rol oynayan anne sütü bol olduğunda bebeğin emmesi daha fazla olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde süt oluşumunu sağlamak için her besin grubunu tüketmeli ve belli ölçülerde yenmelidir. Sıvı alımı fazla olduğunda anne sütü daha çok olacaktır. Emzirme döneminde sütü ne arttırır bu konuda çokça açıklama mevcuttur. Kendi sağlığınızı da göz önünde bulundurarak önerilen gıdaları doğru şekilde tüketmeniz yardımcı olacaktır.

Bebeğin besin ihtiyacı anne sütünden elde edildiği için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Hazır gıdalardan olabildiğince uzak durarak evde kendi yaptığı yemekleri tüketmesi sütünün fazla olmasını sağlayabilir.

Emzirme döneminde beslenme anne için son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Her türlü besin kaynağını tüketerek bebeğin sağlıklı beslenmesi

sağlanmalıdır. Kalsiyum alarak bebeğin kemik gelişimine katkı sağlanmalıdır. Her gün düzenli olarak süt, yoğurt ve peynir tüketimi olmalıdır. Bunun yanı sıra süt arttıran besinler tercih edilerek sütün besin değeri arttırılabilir.

Bir bebeğin gelişiminde en çok değer gören anne sütü kaliteli olduğunda ve bebeğin yeteri kadar emmesi sağlandığında daha sağlıklı bir neslin oluşması sağlanır. Annenin beslenmesine emzirme döneminde çok dikkat etmesi gerekmektedir ve bu sayede sütünün kesilmemesi için gerekli besinler tüketilmelidir.

Emzirme Döneminde Beslenme Ve Anne Sütünü Arttıran Besinler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık