Anasayfa / Anne / Emziren Anneler için Zayıflama Önerileri

Emziren Anneler için Zayıflama Önerileri

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri nelerdir?

Emziren annelerin en büyük korkularından birisi diyet yaparken sütünün azalması olabilir. Ancak doğru beslenme listesi sayesinde ve sadece yemeden kısmayarak aynı zamanda egzersize de zaman ayırarak elbette ki fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Emzirirken hem sütünüzü bollaştıracak hem de kilo vermenize yardımcı olacak önerileri sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle sütün artması için bol şekerli kalorili besinlerin tercih edilmesi gerektiği yanlıştır. Bunların yerine dengeli ve sağlıklı beslenerek de sütünüzü artırabilirsiniz. Bu tarz bol yağlı ve bol şekerli ürünler size daha da fazla kilo aldırabilir. İlk 6-8 hafta kilo vermeye çalışmak yerine en azından dengeli beslenerek hem bebeğiniz hem de kendiniz için doğru bir adım atmalısınız.

Doğru bir beslenme listesinde mutlaka tüm öğünler tam ve dengeli olmalıdır. Bunun için uyandığınızda küçük bir egzersizin ve rahatlatıcı hareketler yapmanın ardından yumurta eklenmiş doğru ve ağır olmayan bir kahvaltı yapmamak çok önemlidir. Özellikle öğlen öğünlerine protein kaynaklı beslenmek gereklidir. Kırmızı et, beyaz et ve balık mutlaka listenizde yer almalıdır. Haftada birkaç kere tercih edilmesi gerek kuru baklagilleri de unutmamamız gerekmektedir. Öğünlerinizin yanında sebze, yeşillik veya salata tarzı besinleri de ihmal etmemek doğru bir davranış olacaktır.  Zararlı besinlerden, alkolden, sigaradan, çaydan, kafein içeren içeceklerden bir süre vaz geçilmedir. Bu tarz içecekler zaten günlük su ihtiyacınızı da karşılamamış olur. Günlük gerekli sıvı ihtiyacınızı en saf yoldan saf su içerek gidermelisiniz. Günde en az 2 litre su içmek sağlıklı bir bünye için gerekli olduğu gibi vücudunuzun süt üretmesine de yardımcı olacaktır.

Ara öğünlerinde düzenli ve doğru bir şekilde tercih edilmesi gereklidir. Unutmayın ana amacımız en kısa zamanda en çok kiloyu vermek değildir. Amacımız sağlıklı bir şekilde beslenerek bebeğimiz için ve kendimiz için doğru olanı yapmaktır. Bunun için çikolata, baklava gibi şekerli besinlerin tüketimini olabildiğince azaltmalıyız. Kuru yemiş, ceviz, badem gibi atıştırmalıkları tercih etmeliyiz. Ekmek, börek, makarna gibi hamur işi seçimlerimizi tam buğday tercih edilerek yapılmış olanlardan yana kullanmalıyız. Böylece buğdayda yani tüm esmer undan yapılmış yiyeceklerde yer alan vitaminlerden mahrum kalmamış oluruz.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir