1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı

Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı

Yenidoğan bebeğimiz için en önemli konulardan biride emzik seçimidir. Her Anne acaba bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlamalı sorusunu sorar ve doğru emzik seçiminin nasıl yapılacağına dair araştırmalar yapar biz aşağıda başlıklar halinde değindik. Bebeğinizin size bir emzik ihtiyacının olduğuna dair ipuçları verebilir. Bunlardan bazıları şöyledir; Şişe boş olsa bile emmeye çalışması, Göğsünüzde meme emerken süt çekmiyor ve rahatsız edici şekilde memenizle oynuyor ise, parmaklarını emmeye başladıysa, battaniyeler veya oyuncakların köşesini ısırmaya çalışıp ıstalıyorsa bebeğiniz kesinlikle emecek bir şeyler arıyor demektir. Bunun için en sağlıklı üründe kesinlikle bebekler için uygunluğu kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Bebeklerin alışkanlıkları çok önemlidir. Bebek herhangi bir markanın emziğini çok beğenebilir ve o emzikte diretirse farklı bir markanın emziğini vermeye zorlamayın, daha sonraki bir tarihte farklı emzikleri tekrar deneyebilirsiniz. Bebeğiniz çok sayıda denemeden sonra halen reddediyorsa, bebeğinizin seçimine saygı göstermeniz ve bebeğinizin sakin ve huzurunuzda kalmasını sağlayacak alternatif bir çözüm bulmanız gerekecektir. Şimdi bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlamalı konulu makalemizin ayrıntılarına geçelim;

Bebekler için emzik seçimi nasıl yapılır?

Bebeğiniz başlangıçta emziği reddedebilir, çünkü alışmak kolay değildir. Emziği ağzına vermeden önce anne sütüne batırmayı deneyin bebeğiniz emziğin tadını tanıdık bir tad ile ilişkilendirdiği için asla vazgeçmeyecektir. Bir bebek için emzik kullanmaya başlanacak en uygun zaman, çocuğunuzu emzirmeyi bırakacağınız zamandır. Bebeklerin en az 2 yaşına kadar emzirildiğini düşünürsek daha öncesinde emzik kullanmaya başlamak anne sütünü düzgün bir şekilde emmemesine neden olabilir.

Emzik türleri

Çok parçalı emzikler, tek parça emzikler, beslenme emziği olarak 3’e ayrılır;

Çok parçalı emzikler;

çok parçalı emzikler
çok parçalı emzikler

Biri kafanda bir emzik düşün dese anında aklına gelecek emzik çeşidi çok parçalı emziklerdir. Piyasada da kullanılan en yaygın emzik çeşidi budur. Meme başı, koruyucu ve kulptan oluşur. Tek tek üretildiğinden çok parçalı emzik diye adlandırılmıştır.

Tek parça emzikler;

tek parça emzikler
tek parça emzikler

Bu emzikler silikon, plastik veya lateksin maddesinden tek parça kalıp dökülerek üretilen emziklerdir. Tek parça emziklerin çok parçalı emziklere göre daha güvenli olduğu kesindir. Parçalı olmadığı için bebeğin boğulma riskini en aza indirir.

Beslenme emziği;

beslenme emzikleri
beslenme emzikleri

Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra beslenme emziğiyle beslenebilir. Yaz aylarında serin meyve sularını sıkıp emziğe doldurursanız bebeğiniz için muhteşem bir serinleme yöntemi olur. Ayrıca bebeğinizin katı yiyeceklere geçme evresinde çok yardımcı olacaktır.

Emzikler hangi maddelerden yapılır

Emziğin gövdesi çok sayıda farklı materyalden oluşabilir.

Silikon

Emzik için en yaygın kullanılan malzeme silikondur. Temizlemesi kolaydır ve koku saklamaz, silikon emzikler ambalaj üzerinde aksi belirtilmediği sürece bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Lateks

Lateks silikondan daha yumuşak ve daha esnektir. Birçok bebek, lateksi daha tatmin edici bulur.  Yumuşak doğasından ötürü, lateks emzik diğer malzemelerden daha hızlı yıpranabilir. Fakat Lateks emzikler, aksi belirtilmediği sürece bulaşık makinesinde yıkanamazlar.

Uyarı: Bebeğinizin lateks alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, lateks emziklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Sert Plastik

Emzik yapımında en az kullanılan malzemedir. Birçok bebek sert plastikten yapılan emzikleri tercih etmez temizlenmesi kolaydır ancak sert olduğu için bebeğinizin ağzına uyumlu olmayabilir.

Emzik kullanma süresi

Bir emzik ne sıklıkla değiştirilmelidir sorusu bütün annelerin aklına gelmiştir. Aksi bir durum belirtilmedikçe emzikler bebek temizleme bezleriyle veya sıcak suda bekletilerek temizlenebilir. Birden fazla emzik kullanmanın avantajı olabilir; iyice yıkadığınız emziğin havalandırılması sağlanır. Fakat emziklerin kullanım sürelerinin dolduğunu birkaç gözlemle anlayabiliriz bunlardan bazıları şöyledir;

  • Emzik emerken bebeğinizin dudakları sulanabilir, emziğin arasından salyaları akar
  • Emziğin renklerinde solmalar oluşur ve aşınmalar başlar
  • Emziğin memesi çok gerginleşir ve yumuşaklığını yitirir
  • Emziğin zincir kısmının takıldığı kulpunda gevşeklik meydana gelir
  • Emzik iyice yıkandıktan sonra bile toz, tüy tutar

Emziklerin kullanım süresi dolduktan sonra değiştirmenin çok önemli faydası vardır en basit nedeni ise emzikten kopan parçalar bebeğinizin boğulmasına sebep olabilir. Neyseki günümüzde en bilindik markaların bile emzikleri oldukça ucuzdur.

Bebek emzikleri, yaş gruplarına göre değişir. Bu yaşlara uygun emzikler;

  • Altı ay veya daha küçükler için (Küçük)
  • Altı aydan 18 aya kadar olan bebekler için (Orta)
  • 18 ay ve daha büyük bebekler için (Büyük)

Emzik boyutlarına uymak gerekir, boyutlar markaya göre değişiklik gösterebilir buna ayrıca dikkat edilmeli ve aynı markanın diğer boyutları tercih edilmelidir. Çok büyük bir emzik boğulma tehlikesine neden olabilir, küçük olan bebeğiniz tarafından reddedilebilir. Bazı emzikler her yaştan bebekler için uygun olsa da diğerleri yalnızca belirli bir yaş grubuna hitap eder. Her bir bebeğin önerilen yaş aralığına dikkat edin. Bu tavsiyenin dışında kullanılan bir emzik bebeğinizi etkili bir şekilde sakinleştirmeyebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap