Çocukların zeka gelişimi için bunları yapın!

9 Nisan 2016
9 kez görüntülendi

Çocuğun zeka gelişimi için neler yapılmalı?

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ’nden Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, 10 adımda çocuğunuzun zekasını artırabilmenin yollarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Planlı ve bilinçli gebelik
Yetişkin olduktan sonradan bir takım yeteneklerin geliştirilmesi son derece şiddet oluyor. Çocukluk döneminde bu potansiyelin geliştirilmesinin ilk basamağı ise annenin gebelik dönemi. Planlı bir gebelik değin, anne adayının gebelik sürecini bilinçli bir şekilde geçirmesi; psikolojik olarak anneliğe hazır olmasının yanı sıra; sigara, alkol ve madde kullanmaması, psikiyatrik bir rahatsızlığının bulunmaması, eşinden takviye görüyor olması çok önemli.

Uyaran zenginliği
Bebekler doğduktan sonraki akıl potansiyelini artırıcı en önemli etken uyaran zenginliği. Uyaranların fazla olması, bebek beynindeki sinaptik bağlantılarını artırıyor. Uyaran yönünden zengin bir çevre sunmak ise ilk olarak annenin bebekle göz teması kurması, onunla konuşması, oynaması ile gerçekleşiyor. Sahiden ilgilenilen bir bebeğin çevreye olan duyarlılığı ve dolasıyla da öğrenme yolları artıyor.

Çocuğunuzu fast-food ’dan uzakta tutun

Anne sütü
Anne sütünün zekayı artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yapılan incelemeler anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki ve kabiliyetli olduklarını, daha iyi gelişim gösterdiklerini ve akıl puanlarının da daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Omegadan zengin gıda
Çocukluk döneminde ceviz, balık, bakliyat gibi yiyeceklerin zeka üzerinde olumlu etkisi bulunuyor. Çocuk beslenmesinde bunlara yer saptamak önemli. Çocukların abur cubur diye sözcük grubu edilen bisküvi, gofret, şekerli yiyecekler ve fast-food tarzı beslenmeden uzakta durması, dinç ve dengeli beslenmelerine tartma verilmesi gerekiyor.

Sosyalleşme olanaklarının artması
Çocuklar, büyükleri modelleyerek ve akran etkileşimi ile öğrenirler. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesi sağlanan çocukların zeka ve dil becerileri daha yüksek oluyor.

Kitap okuma
Bebeklikten itibaren kitap okunan çocukların yeniden akıl ve dil becerilerinin daha iyi olduğu, daha uzun cümleler kurabildikleri ve kendilerini daha iyi ifade edebildikleri biliniyor. böylece doğduğu günden itibaren bebeğinize yumuşak, tatlı bir ses tonuyla masallar anlatın, kitap okuyun. Her yaptığınız şeyi ona sözel ifade edin, gözlerinin içine bakıp gülümseyerek onunla konuşun.

Spor ve hareket
Spor ve hareket, beyindeki sinaptik bağlantıların gelişimi üzerinde fazla manâlı bir etkiye sahip. Çocukları minik yaşlardan itibaren spora rehberlik etmek okul dönemindeki akıl puanlarını artırıyor. Serbest hareket etmesine izin verilen mesela parka götürülen, rahatça oynayabilen çocuklar da gelişim açısından daha iyi ilerleyebiliyor.

Müzik kulak vermek de müzik aleti aşırmak da zekayı geliştiriyor

Akıl oyunları, bulmacalar
Çocukluktan itibaren hem ince motor faaliyetleri destekleyici hem de us güçlendirici etkinliklere bahşedilen tartı büyük avantaj sağlıyor. Bebeklik döneminde tahta küpler, yap bozlar, çocukluk döneminde eşleştirme kartları, kitap okuyup sonradan çocuğa anlattırma, bilmeceler ve eşleştirme gibi oyunlar çocukların zeka potansiyellerini artırıyor.

Müzik
Hamilelikte müzik aslında zekayı artırıyor mu hala tartışıladursun, müzik dinlemenin çocuklar üzerinde hem alıcı dil becerilerinin gelişmesi ayrıca de ritim duygusunun oluşması için önemi büyük. Yeniden bir müzik aleti çalabilmenin de akıl puanlarını artırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Duygusal zekaya da siklet belirlemek
Çok akıllı fakat topluma adapte olamayan veya psikolojik açıdan ahenksiz çocuklar yetiştirmemeye de gayret etmek fazla manâlı. Akıl önemlidir lakin duygusal akıl fazla daha değerlidir. Bu yüzden çocuğunuzun sağduyu, yufka yürekli ve empatik bir kişi olarak yetişmesini de tıpatıp zekasının yüksek olmasını istediğiniz gibi hatta ondan daha pozitif istemeniz gerekiyor.

Çocukların zeka gelişimi için bunları yapın! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık