Anasayfa / Anne / Çocukların Ağzı Neden Kokar? Nasıl Geçer?

Çocukların Ağzı Neden Kokar? Nasıl Geçer?

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Çocuklarda Ağız kokusu birçok sağlık sorununun belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla gözlemlenebilmektedir.

Ancak çocuklarda görülen ağız kokusu çok daha önemsenmeli ve üzerine düşülmelidir. Zira çocuklar yetişkinler kadar dayanıklı ya da kişisel bakımlarını yapabilir durumda değillerdir.

Ağız kokusunun en başlıca nedeni mikroplardır Çocuklarımızın yemeğini yedirdikten sonra su vermeyi ihmal ettiğiniz o an, ağız kokusunun da başladığı andır. Zira çocuklar kendi başlarına su içerek ağızlarında kalan fazlalıkları temizlemeyi uygulayamazlar. Ve yemek ardından temizlenmemiş ağızda kalan atıklar mikroplar üreterek kokuya sebep olur ki bunu diş çürükleri izlemektedir. Aynı şekilde, bebeklerinizin ağzında çok fazla duran plastik emzikler, biberon başlıkları da mikrop oluşumu için ideal koşulları hazırlar. Bu gibi materyallerin sık sık dezenfekte edilmesi gerektiği gibi, mümkün mertebe ağız içinde çok tutulmamaları da gerekir.

Çocuklarda ağız kokusuna sebep olan bir diğer neden ise tükürük bezlerindeki bozukluklar olabilir. Eğer yeteri kadar tükürük salgılanmıyorsa, ağız içinde mikroplarla savaşmak da oldukça güçleşir ve bu mikroplar kokuya sebep olur.

Aynı zamanda üst solunum yollarındaki sağlık sorunları da ağızda koku yapabilir. Örneğin burun tıkanıklığı, geniz akıntıları vb.. Ancak şunu da unutmayın ki bir çok çocuk oyun esnasında küçük materyalleri burnuna sokabilmekte ve burundaki bir yabancı cisimde ağız kokusuna, tıkanıklığa neden olabilir. Bu ihtimali de değerlendirmelisiniz.

Akciğerlerdeki sorunlar da ağız kokusu yaparlar. Solunum yolları enfeksiyonları ya da diğer olasılıklar için çocuğunuzu mutlaka doktora göstermelisiniz.

Çocuklarda ağız kokusuna neden olan bir başka sorun ise sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bağırsak parazitleri çocuklarda özellikle sabahları ağız kokusu şeklinde belirti verir. Aynı zamanda düzensiz yemek yemek, çok katı beslenmek gibi mide sorunlarına yol açabilecek yanlış tutumlar da ağız kokusuna neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir