1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğu tuvalete alıştırma teknikleri nelerdir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi, 2-3 yaşları arasında verilmelidir. Tuvalet eğitimine daha küçük yaşlarda başlamak çocuk kas gelişimini tamamlamadığı için, ilerde çocukta bir takım psikolojik sorunlara neden olabilir.

Tuvalet eğitimine doğru bir zamanda yani ebeveynlerin ve çocuğun hazır olduğu bir dönemde başlamak, sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına katkı sağlar. Çocuk yürüyebiliyorsa, kendisini basit kelimelerle ifade edebiliyorsa, anne baba tarafından söylenilen basit emirleri yerine getirebiliyorsa, gün içerisinde en 2-3 saat kuru kalabiliyorsa çocuk tuvalet eğitimi için hazır demektir.

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

çocuklara tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat edilmelidir, sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için anne ve babaya düşen görevler nelerdir, konusunu konuşuyoruz.

Çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanırken, önce gün içerisinde tuvaletini kontrol etmeyi öğrenir. Bazı çocuklar çiş kontrolünü daha çabuk öğrenirken bazı çocuklar da kaka kavramını daha çabuk öğrenirler. Anne tuvalet eğitimine başladığı zaman, kararlı olmalı ve sabrı elden bırakmamalıdır. Bu işte altın kural SABIR’dır. Ancak bazı durumlarda anne kararlı olsa bile çocuk inatlaşabilir. Çocuk inatlaştığı zaman tuvalet eğitimine ara verilmeli, çocuğun daha sakin olduğu bir dönemde tekrar başlanmalıdır.

Çocuklar için tuvalet eğitimi erken yaşta vermek doğru olmadığı gibi 3 yaşından sonraya bırakmakta doğru değildir. 3 yaş çocuklar için kreş yaşıdır. Sosyal bir ortamda çocuğun bez kullanması çocuğu rahatsız eder ve kendine olan güveni sarsılır. Bu nedenle tuvalet eğitimine 2 yaşta başlanmalı, bu dönemde çocuk inat ederse, bir iki ay ara verip tekrar azimli bir şekilde tuvalet eğitimine devam edilmelidir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır.

Tuvalet eğitiminde anne ve babanın rolü büyüktür. Tuvalet eğitimine başlandığı zaman çocuk, sık sık çişe götürülmelidir.

Çocuk çişini yapmadığı zaman kızmamalı, yaptığı zaman abartılmadan takdir edilmelidir.

Tuvalet eğitimi ödül sistemine dönüştürülmemelidir. Her tuvaletini yaptıktan sonra çocuğa ödül vermek çocukta şartlı davranışları oluşturmaya zemin hazırlar. Çocuk kendisine ödül verildiği zaman tuvalete gider. Bu durum çocuğun genel sağlığı için uygun değildir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken, çocuğun kullandığı tuvalet çocuğa uygun olmalıdır. Tuvalet için lazımlık kullanılıyorsa, lazımlık çocuğun alacağı bir yerde olmalıdır.

En önemlisi anne baba sükunetini korumalı, çocuğa çişini yapmadığı zaman ya da evin her hangi bir yerine çiş yaptığı zaman aşırı tepki vermemelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Kızım 37 aylık yaklaşık 1 aydır tuvalet eğitimi veriyorum ilk başlarda çok iyi idi şimdi inatlasdi sürekli ortaya ve camasirina yapıyor ne yapmalıyım teşekkür ediyorum

  2. 1 sene önce

    Merhaba kızım 37 aylık tuvalet eğitimine ay oldu başladık ilk başta çok güzel gitti ama son zamanlarda inatlaşti çamaşırına ve olduğu yere yapıyor cisiyle oynuyor kızmiyorum ne yapmalıyım? lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  3. Çocuk yetiştirken en çok zorlandığım şeylerden biri tuvalet eğitimi oldu..yaklaşık 3 aydır oğlumdan bezi çıkardım ama akşamları halen altına kaçırıyor