1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Bebeklerde Gaz Sancısı Rahatsızlığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Rahatsızlığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Rahatsızlığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Toplumlarda en sık görülen bebek rahatsızlıklarından biri de bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığıdır. Başta bebek için oldukça rahatsızlık verici bir sorun olan gaz sancısı sorunu özellikle de etkisini uzun süreler devam ettirdiği takdirde evebeynleri ve bebekleri çok rahatsız edebilmektedir. Tıp dalında ”kolik” adını alan bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı birçok bebekte bulunmakta ve çoğu zaman etkisini uzun süreler devam edebilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin yaklaşık % 20’sinde bulunan bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı etkilerini genellikle 21 gün ile 120 gün arasında göstermektedir. Tehlikesiz bir bebek rahatsızlığı olarak görülen bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı çeşitli nedenlere bağlı olarak etkilerini göstermekte ve etkili olduğu ilk anlardan itibaren bebeklerin ciddi rahatsızlıklar duymasına neden olabilmektedir. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olan bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı özellikle gaz kesici ve düzenleyici ilaçlar sayesinde etkisini kısa sürelerde tamamen kaybetmekte ve bu sayede bebeklerin rahat bir nefes almasını sağlamaktadır.

bebeklere gaz masajı
bebeklere gaz masajı

Bebeklerde Gaz Sancısı Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol oynayan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

  • Bebekler beslendiği dönemler boyunca anne tarafından farkında olunmadan yanlış pozisyonlarda tutulması
  • Bebeklerin besin ihtiyacını aldıktan sonra normal gazını dışarı atmadan aşırı zorlanması veya da atamaması durumu
  • Bebeğin bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynaya sinirlerin tam olarak gelişmemesi
  • Anne ve babanın bebek yetiştirme konusunda yetersiz bilgilere sahip olması bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol oynayabilmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığının tedavisi oldukça basit yöntemler ile yapılmaktadır. Rahatsızlığın tedavisinde genellikle gaz kesici ve düzenleyici

ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı çok kısa süreler içerisinde tamamen yok edilmektedir.

Genellikle 1 ay gibi kısa süreler içerisinde etkilerinin kendiliğinden ortadan kalktığı bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı her ne kadar tehlikesiz bir rahatsızlık olsa da bebeklerin rahatsızlığın olumsuz etkileri sayesinde ciddi rahatsızlıklar duyabilmekte bu nedenle bebeklerde gaz sancısı rahatsızlığı etkileri gösterdiği ilk andan itibaren evebeynler bebeklerini hemen ilgili doktora götürmeli ve gerekli tedavilere başlanılmalıdır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap