Anasayfa / Anne / Bebekler Gece Beslenir mi?

Bebekler Gece Beslenir mi?

Bebek beslenmesinde annelerin en çok merak ettikleri konulardan  biri de bebeklerin gece beslenmesidir. Acaba beslenme saati geldiğinde  bebeği uyandırıp karnını doyurmalı mıyım? Anneler unutmamalılar ki bebek acıktığında uyanacaktır. Ayrıca uyku, bebeğin büyümesinde beslenme kadar önemlidir. Uyku sırasında büyüme hormonları salgılanacaktır. Bir atasözü vardır. Bebekler uyuya uyuya büyür. Gece bebeğinizi uyandırmanız tekrar uykuya dalma konusunda problem çıkarıp, bebeğimizi huzursuz bile edebilir. 4-6 saat deliksiz uyku, bebeğin gelişmesi büyümesi açısından uyandırılıp karnının doyurulmasından daha önemlidir. 4 ayına kadar bebek sık sık acıkır ve uyanır. 2-3 saat aralıklarla doyurmak gerekir. Fakat 4-6 aydan sonra gece uyandırıp bebeği beslemeye çalışmak doğru değildir. 5 -6 ay sonra bebek ek gıdalar almaya başlayacağı için gece beslenmeye daha az ihtiyaç duyar. O nedenle gece her uyandığında bebeği aç sanıp doyurmaya çalışmak da doğru değildir. Başka bir rahatsızlığı olabileceğini, belki bizi görmek istediğini, belki de bir rüya görüp korkmuş olabileceğini de düşünebiliriz. O nedenle öncelikle  onu sevip okşayıp, sakinleştirip tekrar uyutmaya çalışabiliriz.

Peki,  bebeğimizin aç olduğunu nasıl anlarız? Eğer biraz emzirdikten sonra tekrar uykuya dalıyorsa aç olmama ihtimali yüksektir. Eğer uyandığında uzun süre emziriyorsanız, açtır. Bunun için çözüm yolu olarak şunu önerebilirim; Siz uyumadan önce, örneğin gece  23-24 gibi besleyin bebeğinizi O zaman 4-6 saat deliksiz uyuyacaktır. Böylece siz de deliksiz uyumuş olacaksınız  ve gece kalkıp bebeği doyurmak zorunda kalmayacağınız için de uykunuz bölünmeyecek. Böylece de hem sütünüz daha çok ve hem de daha sağlıklı olacaktır. Siz dinlenmiş  olduğunuz için gergin olmayacaksınız ve bu da bebeğinizi daha mutlu edecektir.

Ayrıca unutmayalım ki bir yaşından sonra bebeklerin gece beslenmesi diş çürümeleri, orta kulak enfeksiyonları olabilir. Ancak şu olabilir ki, gece beslenmesinin bebeğe faydası kurulan duygusal yakınlıktır. Bu  da başka  bir şekilde karşılanmaya çalışılmalıdır. Örneğin; bebek uyandığında yatağınıza alıp böyle emziriyorsanız, bu rahatlık bebeğin çok hoşuna gidecektir ve uyanmayı alışkanlık haline getirecektir. Bazı bebekler de emzirilmeyi uykuya geçmek için gerekli görebilirler çünkü buna alışmıştır. Yani bebek eğer çok zayıf bir bebek değilse kilo alma sıkıntısı da yoksa 6 aydan sonra gece emzirmeyi bırakabiliriz.

Bebeklerin Gece Beslenmesi Nasıl Olmalı Videolu Anlatım

İlginizi Çekebilir

anne sütünün önemi nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir