1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Bebek Nasıl Yatırılır

Bebek Nasıl Yatırılır

Bebeğin sağlıklı olması için beslenmesi ne kadar önemliyse uykusu da bir o kadar önemlidir. Rahat bir uyku içinde bebeğimizi rahat edebileceği en güvenli pozisyonda yatırmalıyız. Bebeğinizi yüz üstü yatırmanız nefes yollarının  tıkanmasına ve ani bebek ölümlerine yol açabilmektedir. O nedenle sırt üstü ve hafif eğimli dik bir düzeyde yatırmanız daha güvenli olacaktır. Bebeğinizi yan yatırırsanız yanında kontrol altında tutun ya da yüz   üstü dönmesini engelleyin. Bebeğiniz kussa bile sırt üstü yatarken boğulma ihtimali çok azdır.

Yeni doğan bebeğin yatış pozisyonu nasıl olmalı

Yüz  üstü yatışta ölüm riski daha fazladır. Bebeğinizi gündüz saatlerinde iken yüz üstü yatırabilirsiniz  hata bu şekilde sizin gözetiminiz  altında iken oyunlar yapabilir. Sadece uyuma pozisyonuna geçtiğinde sırt üstü olmasına dikkat edin. Bebek  üçüncü ayına gelene  kadar kustuğunu hızla yutabilir ve öksürük basıncıyla geri itebilir. Bunlar bebeğin boğulmasına yol açabilir. Üçüncü aydan sonra risk azalır. Bu zamana kadar bebek sırt üstü  fakat yan pozisyonda yatırılmalıdır. Bebek dönmeye başladığında arada kontrol etmeli eğer kendisi yüz üstü yatışa  geçtiyse, hemen uygun pozisyonda yatırmalıdır. Anne ve babalar bebeklerini koruma amacıyla yanlarında yatırmak ister fakat anne ve babayla aynı yatakta yatan bebeğin kendi yatağında yatan bebeğe oranla boğulma riski daha fazladır. Bebek kendi yatağında yatmaya alışmalıdır. Bunun için en uygun zaman bebeğin üçüncü ayını bitirdiği zamandır. En geç bebek altıncı ayına geldiğinde kendi yatağında yatmaya alışmış olmalıdır. Eğer  bebek bu dönemde yatağına  alıştırılamadıysa sonra da alıştırılmaya çalışılmalıdır fakat  bu durumda aileyi daha çok yoracağı ortadır.

Yeni doğan bebek nasıl yatakta yatırılmalı

Bebeği sallayarak uyutmaya çalışmak ya da ağzında emzikle uyutmaya çalışmak doğru değildir. Böyle bir uyku bebekte  bağımlılık yapar ve bu uyku rahat bir uyku değildir. Bebeğin uyuduğu oda ne çok sıcak be de soğuk olmamalıdır. Bebeği doyurmak için uykusundan kaldırmak doğru değildir. Uyku da bebeğin gelişimi açısından beslenmesi kadar önemlidir. Bebek üç saati aşmamak koşuluyla yemek yiyeceği zamanlara kendi karar vermelidir. Bebek acıktığı  zaman uyanacaktır. Bebeğin yatağı çok yumuşak olmamalıdır. Yatak çok şekil değiştirmemelidir. Yatağın üzerine ayrıca pamuktan yapılmış bir şilte de serilebilir. Bu bebeğin daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Bebeğinizi uyutmadan önce onu kucağınıza alın, sevin, okşayın ve yanında olduğunuzu  hissettirin.

Bebek Nasıl Yatırılır Video İzle

Yorum Yap

Yorum Yap