1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir

Genetik bilimin son 20 yıl içerisinde oldukça fazla gelişmesi, eskiden cinsiyet üzerine bilinmeyen her şeyi gün yüzüne çıkarıyor. İnsanı beyni en iyi çalışan memeli hayvan kategorisine soktuğumuzda bebeğin cinsiyeti cinsel ilişki sırasında kadının gebe kalma anında belirlendiğini gösteriyor. Ayrıca bebeğin cinsiyetini kadın değil, erkek belirliyor.

Cinsiyet belirleme nasıl olur?

Cinsel üremede kadın ve erkeğin üreme hücreleri bir araya geliyor ve embriyon oluşuyor. Üreme hücrelerimiz diğer hücrelerimizden farklı olarak 46 değil, 23 kromozomdan oluşur. Bir başka değişle üreme hücrelerinin yaşaması için karşı cinsten üreme hücreleriyle birleşmesi gerekiyor. Birleşme olmazsa kısa sürede ölüyorlar.

Erkekler 2 tip sperma üretiyor, bunların yarısı x kromozomu diğer yarısı ise y kromozomudur. Kadın ise sadece y kromozomu taşıyan tek tip yumurta üretmektedir. Döllenme sırasında kadındaki y kromozomu erkeğin y kromozomu ile birleşirse bebek kız olacaktır. Erkeğin x kromozomu ile birleşirse bebek erkek olacaktır. Kısaca kadının yumurtasında bulunan y kromozomunun erkeğin spermasındaki x ya da y kromozomu ile birleşmesi tamamen rastlantıya bağlıdır. Kadında ve erkekte eşit miktarda y ya da xy kromozomu olduğu için bebeğin kız ya da erkek olma olasılığı da eşit olacaktır.

11 Hafta Cinsiyet Belli Olurmu?

Cinsiyet cinsel döllenme sırasında belirlense de bizler ancak en erken 12. Haftada bebeğimizin cinsiyetini öğrenebiliyoruz. Döllenen kadın yumurtası, x ya da y kromozomuna göre hareket ederek iç salgı bezlerini devreye sokuyor. Yaklaşık 5 hafta kadar bebek erkekse erbezleri, kızsa yumurtalıklarının oluşması süreci gerçekleşiyor. Kısaca ana karnında ilk olarak cinsel kimliğimiz cinsel hormonlarımız oluşuyor.

Kız bebek için protein, erkek bebek için karbonhidrat

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda ise beslenme şeklinde yapılacak bazı yönlendirmelerle bebeğin cinsiyetini belirleme olasılığını yükselttiklerini söylüyorlar. Bu araştırmaya göre kız çocuk istiyorsanız erkeğin spermasındaki y kromozomlarını daha aktif hale getirecek bir beslenme planı yapılmasını ve 2 hafta boyunca diyete devam edilmesini öneriyorlar. Y kromozomunu daha aktif hale getirecek yiyeceklerin protein ağırlıklı besinler olduğunu söylüyorlar. Tam tersi erkek bebek için ise x kromozomunu artırmak için karbonhidrat ağırlıklı bir diyet programı öneriliyor.

Yapılan bir araştırmada savaş ve kıtlık zamanlarından sonra yeni doğan erkek çocukların sayısında bir artış gözlemlenmiş, bunu da bu dönemlerde iyi beslenmeyen, et yiyemeyen ve bol bol ekmek ve unlu gıdalar tüketen erkeklerin spermalarındaki x kromozomumun fazlalaşmasına bağlıyorlar.

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama ve Hamilelik Planlama Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Yorum Yap