Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenmiş Olur?

9 Nisan 2016
8 kez görüntülendi

Anne adaylarını gebeliğin mevcut olduğunu öğrenir öğrenmez, bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlarlar. Kalıtımsal açıdan bebeğin cinsiyeti, zaten gebeliğin oluştuğu anda bellidir. Lakin bunun kesin olarak bilinebilmesi için en düşük 13 hafta ummak gerekmektedir. Bu aşamada unutulmaması gereken, her gebelikte bebeğin cinsiyetinin aynı haftalarda anlaşılmayacağıdır. Çeşitli durumlarda gebeliğin pozisyonu ve diğer faktörler nedeniyle doğum anına değin cinsiyet net bir şekilde öğrenilmeyebilir.

Bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur?


Gebeliğin 12. Haftasının bitmesinden daha sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet tayini yapılabilir. Ancak bu aşamada gebeliğin pozisyonu da oldukça önemlidir. Gebeliğin 16. Haftasında ise karından yapılan ultrason ile bebeğin cinsiyeti muhakkak olabilmektedir. Burada söz konusu olan gebelik haftaları cinsiyeti devretmek için en erken olarak kabul edilen haftalardır. Bu haftalarda yapılan teşhislerin ileriki haftalardaki bulgular ışığında değişmesi tekrar tekrar için mümkündür. Bu sebeple de doktorlar çoğunlukla bebeğin cinsiyet tayinini ilerleyen haftalarda söylemeyi tercih eder.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenir?

Bebeğin cinsiyeti kesin olarak ne zaman belirlenmiş olur?
Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. Haftasından sonra belirli olmaktadır. Bilhassa de 20. Gebelik haftasından sonradan bebeğin cinsiyetinin kesinkes devir edilmesi mümkündür.

Ultrason dışarıda bebekte cinsiyet tespit yöntemi var mı?
Bebeğin cinsiyet tayini için en yaygın kullanılan yöntemler; vajinal veya karın üstünden yapılan ultrasondur. Ama 20. haftadan sonra yapılan ultrasonda bile eksik da olsa yanılma payı mevcuttur. Cinsiyet belirlemede en belirlenmiş, net sonuçlar anne karnından alınan amnion sıvısı ve kromozom incelemesi ile alınabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetini kromozom incelemesiyle tespit

Kromozom değerlendirmesi, bebeğin cinsiyetini belirlemede asgari yanılma payının olduğu yöntemdir.  Uzmanlar XX kadınsı ve XY erkek kromozom yapısını değerlendirerek bebeğin cinsiyetini kesinkes belirlerler.

Bebeğin cinsiyetini saptamak mümkünmüdür?
Bebeğin cinsiyeti tüp bebek yöntemiyle belirlenebilmektedir. Fakat bu durum ülkemizde yasal değildir. Sadece cinsiyet geçişli hastalıklar laf konusu olduğunda bu durum gerçekleşebilir. bunun dışında çiftin beslenme veya yaşam alışkanlıkları ile bebeğin cinsiyetini belirlemesi mümkün değildir.

Kaynak: formsante.com.tr

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belirlenmiş Olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık