1. Ana Sayfa
  2. Anne
  3. Anne Sütünün Önemi Nedir

Anne Sütünün Önemi Nedir

O heyecanlı hamilelik dönemini atlattınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. Şimdi sıra işin en zor kısmına geldi. Biricik bebeğinizin bakımı en önemli uğraşınız haline geldi. Sizde her anne gibi sağlıklı bir bebek yetiştirmek istiyorsunuz. Sağlıklı bir bebeğin temeli ise anne sütünde yatmaktadır.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne Sütünün Önemi Nedir dediğimizde ilk aklımıza gelen hastalıklardan korunan bir bebek oluyor. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler enfeksiyonlara karşı daha kuvvetli olurlar. Özellikle solunum yolu hastalıkları yaşamazlar. Alerjik bir bünyelerinin olma ihtimali güçtür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin beyin gelişimi daha iyi olmaktadır. Bebeğinizi emzirmeniz ileri yaşlarda kanser hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıca siz de emzirdiğiniz için meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskini daha az barındırırsınız.

Sizin sütünüzün olması çok önemlidir. Bazı anneler çeşitli sorunlar yüzünden sütten kesilir. Bu hem anne, hem de bebek sağlığı için olumsuz bir sonuçtur. Sütünüzün devamlı gelmesi için en önemli kural bebeğin sürekli olarak emmesidir. Bu sayede memeler boşalır ve vücut tekrar süt üretir. Fakat emzirmeye karşı duyulan isteksizlik ya da yaşadığınız çeşitli psikolojik zorluklar sütünüzün gelme miktarını etkileyecektir. Büyük memelere sahip olan annelerin daha fazla süt üretebileceğine dair söylentilere kulak asmayın. Süt miktarının memelerin büyüklüğü ile alakası yoktur. Meme başlarınızın düz olması da emzirmeyi engellemez. Önemli olan bebek için doğru pozisyonu yaratmaktır. Sonrasında bebek rahat rahat memenizi emecektir.

Bebeğinizi emzirirken beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Mutlaka dengeli beslenmeniz gerekir. Sütünüzü azaltacak ya da sütünüzün tadını bozacak besinler tüketmemelisiniz. Aynı zamanda bol bol sıvı almanız gerekir. Fazla şekerli besinler tüketmenin bilinenin aksine süt oluşmasında katkısı yoktur. Önemli olan faydalı yiyecekler tüketmenizdir. Sıvı alımında da aşırıya kaçmayınız. Her insanın günlük su tüketimi iki buçuk litre olmalıdır. Siz de ölçünüzü buna göre almalısınız. Bu süreçte meyve yemeye, sık sık sebze tüketmeye özen gösterin. Hamile olduğunuz dönemde aldığınız gibi kalsiyum ile demir desteğini sürdürmek faydalı olacaktır.

Anne Sütünün Faydaları

Fizyolojik olarak doğum yapan kadının göğüsleri süt üretmeye başlar. Hem bebek hemde anne için emzirmenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle bebeğin yaşamının ilk iki yılında anne sütünün ana besin olması çok önemlidir. Anne sütü yetmediği zaman takviye olarak eczanelerde satılan ek besinler kullanılabilir.

Bebek için anne sütünün önemi

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bebek yeni doğduğunda bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir. Anne sütü bebeğin bağışıklığının dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı daha kuvvetli olması sağlar ve böylelikle bebeği hastalıklardan korur. Anne sütüyle bebeğe geçen antikorlar bağışıklığın güçlenmesini sağlar ve bebeği sistemik hastalıklardan korur.

Anne sütü ayrıca çocukluk çağı alerjisine karşı korur. Emzirmek bebeğin diş ve damak gelişimi içinde önelidir.

Araştırmalara göre anne sütü ile beslenen bebeklerde ilerde görülen obezite hastalığı daha az görülmektedir. Ayrıca prematüre bebeklerde zeka gelişiminin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır.

23 Oca, 2018

Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı

Anne için emzirmenin faydaları

Emzirmenin anne açısından da birçok faydası vardır. Emzirmek rahmin kasılmasını sağlar ve involüsyon hızlanır. Böylelikle rahim küçülür ve eski haline gelir. Ayrıca emzirmek anneyi göğüs, endometriyum ve yumurtalık kanserinden korur.  Emzirmek ayrıca anne ve bebeğin bağlarının kuvvetlenmesini sağlar.

Anne Sütünü Arttıran Yöntemler

Anne sütünün bebeğe faydalarını bugün bilmeyen kalmamıştır. Bebeğin 4-6. ayına kadar ihtiyacı olan tüm besin ve vitaminler ek gıda gerekmeksizin anne sütünde mevcuttur. Sadece D ve K Vitaminleri anne sütünde olmadığından bebeğe ek olarak verilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Sağlıklı gelişimi için doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmelidir. Ağız sütü denilen bu ilk emzirme işlemi aşılama özelliği taşır. Bebeğin beslenmesi için annenin ürettiği sütün enerjisi ve besin öğeleri annenin yediği besinlerden ve kendi vücudundaki depolardan sağlanmaktadır. Bu yüzden kaliteli süt için hamileyken ve emzirirken besinlerin seçimine dikkat edilmelidir.

Sütünüz emzirdikçe artar

Yeni doğan bebeğinizin mide kapasitesi çok küçük olduğundan ilk haftalarda 1-2 saatte bir emzirilmelidir. Çene kasları zayıf olduğundan yeterli miktarda süt ememeyecek ve sık sık acıkacaktır. Bu yüzden bebek her istediğinde emzirilmeli böylece memeler düzenli olarak boşalacak ve süt artacaktır.

Hangi gıdaları daha fazla tüketmelisiniz?

Anne sütüne tüketilen ürünlerin yüzde 1’i geçer. Günlük protein ihtiyacının karşılanması için her gün mutlaka 1 yumurta, bir porsiyon etli sebze yemeği ve kuru baklagillerden, mevsimsel meyve ve sebzelerden ve enerji vermesi için bol miktarda ekmek, patates ve pirinç gibi nişastalı yiyeceklerden tüketmelisiniz. Uzmanlar özellikle haftada iki gün balık yenmesini de öneriyorlar.

Günde 3 litre su için

Emzirmen annenin günde 3 litre su tüketmesi gerekir. Günde en az 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Boza gibi malt içeren içecekler sütü artırır. Taze meyve suyu da içindeki şekerle size enerji verir. Bitki çaylarının da sütü artırıcı etkisi olduğu anneler tarafından tecrübe edilmektedir. Keçisedefi, çemen otu, rezene, mine ve amber çiçeği gibi bitki çaylar sütün artmasında etkilidir.

Yorum Yap

Yorum Yap